Türkiyede LGBTİ+ alanına dair yapılan tez çalışmalarının içerik analizi yöntemiyle incelenmesi
Examination of thesis studies on LGBTI+ field in Turkey by content analysis method
- Tez No: 774526
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MİRAÇ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de şu ana kadar LGBTİ+ alanına dair yayınlanan tezlerin geniş bir perspektifte analiz edilerek literatürün detaylı bir değerlendirmesini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; en eski tarihli kaynaklardan başlanarak 2021 yılına kadar olan tezler araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Nitel ve yorumlayıcı bir perspektifte ele alınan çalışmada mevcut alana yönelik ulaşılan 552 tez örneklem grubunu oluşturmuştur. Çalışmanın analiz edilmesinde içerik analizi tekniği kullanılarak tezlerin kapsamlı analizi MAXQDA 2020 Analytics Pro programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda tezlerin künye bilgileri, tema-konu alanları, tanımsal özellikleri ve yöntemsel verileri betimsel, ilişkisel ve karşılaştırmalı analizler ile ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda; tezlerin yoğunluğunun genel itibariyle 2016-2021 yılları içerisinde dağılım gösterdiği, konu ve tema alanlarının çeşitlilik göstermesinin yanı sıra sınırlı bir perspektiften ele alındığı ve yöntemsel olarak araştırma aşamalarına ilişkin yeterli verinin sunumu ve uygun tekniğin kullanımı açısından sorun alanlarının mevcut olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bağlı olarak; daha nitelikli tezlerin üretilmesi adına üniversite bünyesinde verilen derslerde tez yazımına yönelik içeriğin geliştirilmesi, tezlerin sistematik olarak belirli aşamalarla denetlenmesinin sağlanması ve çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla öğrencileri bilimsel araştırmaya teşvik edecek projelerin artırılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the theses published so far in Turkey in the field of LGBTI+ in a broad perspective and to present a detailed evaluation of the literature. To this end, starting with the oldest dated sources, theses until 2021 have been included in the scope of this research. In the study, which was approached from a qualitative and interpretive perspective, 552 theses accessed for the available field constituted the sample group. A comprehensive analysis of the theses using the content analysis technique has been carried out through the MAXQDA 2020 Analytics Pro program. In this context, general information about the thesis, theme-subject areas, descriptive features and methodological data of the theses have been presented through descriptive, relational and comparative analyzes. The findings of the study revealed that the intensity of the theses was generally distributed between the years of 2016-2021, that the subjects and themes varied but were addressed from a limited perspective, and that methodologically there were problems in terms of the presentation of sufficient data regarding the research stages and the use of appropriate techniques. Based on the results of the study, in order to create more qualified theses, it is important to improve the content of the university lectures on how to write thesis, to ensure that theses are systematically checked at certain stages, and to increase the number of projects that will encourage students to conduct scientific research through various institutions and organizations.