LGBT bireylerin temel sorunları ve sosyal hizmet gereksinimleri
Basic problems and social work needs of LGBT individuals
- Tez No: 789463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez LGBT bireylerin sosyal yaşamlarında maruz bırakıldıkları olumsuzlukların psikolojilerine etkilerini ve bu bağlamda sosyal hizmet uygulamalarına duyulan gereksinimi incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Sosyal sorun kapsamında toplumun genelini ilgilendiren eğitim, sağlık, çalışma hayatı, arkadaşlık ve aile ilişkileri gibi birçok konuda LGBT bireylerin yaşadıkları sorunlar kendi ifadeleriyle dile getirilmiştir. Araştırma kapsamında 18-50 yaş aralığında Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden 25 LGBT birey ile derinlemesine mülakat görüşmeleri yapılmıştır. Yapılan görüşmeler deşifre edilerek yazılı metne dönüştürülmüş ve bu metinler tema analizi tekniğiyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve yapılan literatür incelemeleri LGBT bireylerin sosyal yaşamın her alanında toplum tarafından baskıya, dışlanmaya, aşağılanmaya, ötekileştirilmeye, değersizleştirilmeye mahkum bırakıldığını göstermiştir. Bununla beraber LGBT bireylerin yönelim ve kimliklerinden dolayı duygusal, fiziksel, cinsel şiddete uğradıklarını ve temel yaşam haklarından mahrum bırakılmaya kadar uzanan kısıtlamalar ile karşı karşıya kaldıklarını gözler önüne sermiştir. Araştırma sonucunda LGBT bireylerin karşılaştıkları zorluklar ve bu sorunların psikolojik sağlıklarına yaptığı olumsuz etkiler görülmüş ve bu grup için sosyal hizmet uygulamalarının ne denli önemli olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda bu gruba yönelik sosyal hizmet gereksiniminin giderilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çerçevede yapılan tez çalışmasının diğer çalışmalardan farklılaştığı düşünülmekte, bundan sonra yapılacak araştırmalara ışık tutacağı, kamusal ve özel alanda farkındalık yaratacağı bu farkındalık sayesinde uygulamaların düzenlenebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis was prepared in order to examine the psychological effects of the negativities that LGBT individuals are exposed to in their social lives and the need for social work practices in this context. Within the scope of the social problem, the problems faced by LGBT individuals in many subjects such as education, health, working life, friendship and family relations that concern the society in general were expressed in their own words. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 25 LGBT individuals residing within the borders of Turkey between the ages of 18-50.The interviews were deciphered and converted into written text, and these texts were analyzed using the theme analysis technique.The findings obtained as a result of the research and the literature reviews have shown that LGBT individuals are condemned to oppression, exclusion, humiliation, marginalization and devaluation by the society in all areas of social life.However, it has revealed that LGBT individuals have been subjected to emotional, physical and sexual violence only because of their orientation and identity, and that they are faced with restrictions ranging from the deprivation of their fundamental rights. As a result of the research, the difficulties faced by LGBT individuals and the negative effects of these problems on their psychological health were seen and it was revealed how important social work practices are for this group. As a result of the research, solution suggestions were presented to meet the social service need for this group.