COVID-19 pandemi sürecinde yaşlı bireylerin sosyal destek mekanizmalarının incelenmesi
The analysis of social support system of elderly during COVID-19
- Tez No: 774525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
60 yaş ve üzeri bireylerde sosyal desteğin, depresyon ve Covid-19 korkusu ile ilişkisinin incelendiği bu araştırmada, nicel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma grubunu, uygun örnekleme tekniği kullanılarak 60 yaş ve üzerinde yer alan Tazelenme Üniversitesine kayıtlı 394 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Beck Depresyon Ölçeği”ve“Covid-19 Korkusu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların sosyal destek düzeyinin; cinsiyet, medeni durum, birlikte yaşadığı kişi, yaş, Covid-19 Tanısı alma durumu, yaşı nedeniyle ayrımcılığa uğrama, sosyal destek kaynaklarına göre; katılımcıların depresyon düzeyinin; cinsiyet, yaş, medeni durum, birlikte yaşadığı kişi, çocuk sahibi olma durumu, gelir yeterliliği algısı, yaşı nedeniyle ayrımcılığa uğrama, sosyal destek kaynaklarına göre; katılımcıların Covid-19 korkusu düzeyinin; birlikte yaşadığı kişi, gelir yeterliliği algısı, kronik hastalık tanısı, yaşı nedeniyle ayrımcılığa uğrama değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmada sosyal destek düzeyi ve depresyon düzeyi arasında negatif yönlü; sosyal destek düzeyi ve Covid-19 korkusu düzeyi arasında negatif yönlü; depresyon düzeyi ve Covid-19 korkusu düzeyi arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quantitative research design is applied in this study, which examined the relationship between social support, depression, and fear of Covid-19 in individuals aged 60 and over. The research group consists of 394 individuals who are aged 60 and over. The research group is made up of 394 individuals aged 60 and over who are registered at Tazelenme University by using appropriate sampling technique. In the research,“Personal Information Form”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”“Beck Depression Scale”and“Fear of Covid-19 Scale”were used as data collection tools. According to the research findings, the social support level of the participants; It has been determined that there is a statistically significant difference according to the variability of gender, marital status, cohabitant, age, being diagnosed with Covid-19, and being discriminated against due to age. According to social support resources; participants depression level; It has been determined that there is a statistically significant difference according to the variability of gender, age, marital status, cohabitant, having children, perception of income adequacy, and being discriminated against due to age. According to social support resources, the level of Covid-19 fear of the participants; It has been determined that there is a statistically significant difference according to the variables of the person living with, the perception of income adequacy, the diagnosis of chronic disease, and the discrimination due to age. In the study, there was a negative correlation between the level of social support and the level of depression; negative direction between the level of social support and the level of fear of Covid-19; a statistically significant positive correlation was found between the level of depression and the level of fear of Covid-19.