Sağlık politikalarının mekânsal planlamaya yansıması İstanbul metropoliten alanı / Kadıköy (1980-2022 dönemi)
Reflection of health policies on spatial planning Istanbul metropolitan area / Kadikoy (1980-2022 period)
  1. Tez No: 774530
  2. Yazar: ÖZLEM PAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME HÜLYA BERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
''Sağlık'', konusu yaşam kalitesi için tüm dünyada her zaman en önemli konulardan biri olmuş, özellikle Kovit-19 virüsü ile 2019 yılının ikinci yarısından itibaren tüm dünyanın konuştuğu neredeyse tek konu haline gelmiştir. Pandemi sonrası sağlık politikaları, sağlık bilimleri, sağlık tesisleri ve personelinin önemi bir kez daha gündeme gelerek yeniden çeşitli boyutları ile tartışılmaya başlanmıştır. Sağlık sisteminin gelişimi tüm diğer konularda olduğu gibi ülkelerin politik yaklaşımlarının yansımalarını taşımaktadırlar. Değişen siyasi ve ekonomik politikalar ile aynı zamanda sosyal, fiziksel, teknolojik vd. gelişmelerle benimsenen yaklaşımlar, ülkelerin özellikle örgütsel yapıları olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarını etkilemektedir. Ülkenin siyasi politikalarının değişimi, sağlık politikalarını da değiştirmekte, dolayısıyla donatı alanlarından biri olan sağlık donatı alanlarının planlanması, giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Sağlık sisteminin tartışılması gereken/tartışılan pek çok boyutundan biri de kentsel planlama çalışmaları kapsamında donatı alanları içerisindeki en önemli hizmet alanlarından biri olması, kent makroformu ulaşım sistemi, yer seçimi kararları, donatı alanları kademelenmesi bağlamında etkilemesidir. Bu çalışma Türkiye'de 1980 ile 2022 yılları arasında değişen siyasi ve ekonomik politikalar bağlamında özellikle sağlık politikaları ve sağlık sektörünün gelişimi/ değişimini İstanbul Metropoliten Alanı kapsamında irdelemektedir. İstanbul Metropoliten Alanı'ndaki kamu ve özel sağlık kurumlarının dağılımı, değişimi ve gelişim süreçleri anlatılmaktadır. Kadıköy ilçesindeki sağlık kurumları irdelenerek, sağlık politikalarının mekânsal yansımadaki gelinen noktası tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
''Health'' it's the subject has always been one of the most important issues for quality of life all over the world, specially the health issue has become almost the only topic that the whole world has talked about since the second half of 2019 with the Covid-19 virus. After the pandemic, the importance of health policies, health sciences, health facilities and personnel was once again brought to the agenda and started to be discussed with various dimentions. The development of the health system carries the reflections of the political approaches of the countries, as in all other issues. With the changing political and economic policies, social, physical, technological etc. adopted approaches with the developments affect all the institutions and especially organizational structures, organizations of the countries. The change in the political policies of the country also changes healty policies, so the planing of healty reinforcement areas which is one of the reinforcement areas, is gaining more and more importance. One of the many dimensions of the health system that needs to be discussed/discussed is that it is one of the most important service areas within the urban planning studies, and it affects urban macroform transportation system, location decisions in the context of reinforcement areas stratification. With this study, especially health policies and the development/change of the health sector in the context of the changing political and economic policies in Turkey between 1980-2022 years are discussed within the scope of physical space in the Istanbul Metropolitan Area. The distribution, change and development processes of public and private health institutions in the Istanbul Metropolitan Area are explained. By scrutinized the healthy institutions in Kadıköy district, present situation of spatial reflection of healthy policies has been discussed.