Suryani Doğum Sonu Annelik Hüznü Ölçeğinin Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the Suryani Maternal Blues Scale
- Tez No: 774533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SİS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Suryani Doğum Sonu Annelik Hüznü Ölçeğini Türkçe' ye uyarlayarak, Türk toplumunda geçerlik ve güvenirliğini test etmektir. Materyal ve Metot: Metodolojik türde yapılan bu araştırma 22 Nisan 2022 - 8 Şubat 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Erzurum Şehir Hastanesi'nde canlı doğum yapmış olan ve doğum sonu herhangi bir komplikasyon yaşamamış olan lohusalar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 345 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında;“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Suryani Doğum Sonu Annelik Hüznü Ölçeği Türkçe Formu”ve“Stein Annelik Hüznü Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, Google formlar aracılığı ile dijital ortamda oluşturulan online anket formu ile toplanmıştır. İlgili klinikte doğum yapmış kadınlar ile taburcu olmadan önce görüşülmüş araştırmaya katılmayı kabul eden kadınların iletişim bilgileri alınmış ve her bir kadınla doğum sonrası 5. günde telefon ile iletişime geçilmiştir. Online olarak oluşturulan veri toplama araçlarının linki kadına WhatsApp uygulaması ile ulaştırılmış ve veri toplama araçlarında yer alan soruların kadının kendisi tarafından doldurulması sağlanmıştır. Bulgular: Ölçeğin iç tutarlılık analizlerinde; toplam Cronbach's alfa katsayısının 0.90 olduğu ve alt boyutlarına ait Cronbach's alfa katsayısının 0.79-0.90 arasında olduğu belirlenmiştir. 32 maddelik ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek için yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda ölçek maddelerinin faktör yükleri incelendiğinde; anlamlı olan alt boyutların dışında kalan ve binişiklik gösteren 6 madde (M15, M17, M18, M19, M20, M23) birer birer çıkarılarak faktör analizi tekrarlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda 26 maddelik ölçeğin 4 faktörlü bir yapı gösterdiği ve faktör yüklerinin uygun aralıkta olduğu (0.40-0.93) saptanmıştır. Madde-toplam test korelasyon değerlerinin 0.345–0.854 arasında değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Ölçeğin eş değerliliğinin belirlenmesi için yapılan paralel form güvenilirliği için“Stein Annelik Hüznü Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to adapt the Suryani Maternal Blues Scale to Turkish and test its validity and reliability in Turkish society. Materials and Methods: This methodological study was conducted between April 22, 2022 - February 8, 2023. The population of the study consisted of puerperant women who had a live birth in Erzurum City Hospital and who did not experience any postpartum complications. Sample selection was not made in the study. 345 women who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study constituted the sample of the study.“Descriptive Characteristics Form”,“The Turkish Version of the Suryani Maternal Blues Scale”and“Stein's Maternity Blues Scale”were used to collect data. The data were collected with an online survey form created in the digital environment via Google forms. The women who gave birth in the relevant clinic were interviewed before they were discharged and the contact information of the women who agreed to participate in the study were obtained and each woman was contacted by phone on the 5th day after delivery. The link of the data collection tools created online was sent to the women via watsapp and the questions in the data collection tools were filled by the woman herself. Results: In the internal consistency analyzes of the scale; it was determined that the total Cronbach's alpha coefficient was 0.90 and the Cronbach's alpha coefficient of the sub-dimensions was between 0.79-0.90. As a result of the explanatory factor analysis performed to determine the construct validity of the 32-item scale, when the factor loads of the scale items were examined, 6 items (M15, M17, M18, M19, M20, M23) that were outside the significant sub-dimensions and showed overlap were removed one by one and the factor analysis was repeated. As a result of the analysis, it was determined that the 26- item scale had a 4-factor structure and factor loads were in the appropriate range (0.40- 0.93). Item-total test correlation values were found to vary between 0.345 and 0.854.The Stein's Maternity Blues Scale was used for the reliability of the parallel form used to determine the equivalence of the scale.