Mücadele sporları ile diğer spor dallarında spor yapan beden eğitimi öğrencilerinin farklı değişkenlere göre atılganlık düzeylerinin araştırılması
Investigation of athletes who do fighting sports at different levels and athletes in other sports in terms of assertiveness levels
- Tez No: 774545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, mücadele sporları (Karate, Taekwondo, Boks vb.) ile diğer spor dallarında (Futbol, Basketbol, Voleybol vb.) spor yapan Beden Eğitimi öğrencilerinin farklı değişkenlere (yaş, cinsiyet, öğrenim gördüğü üniversite, yetiştiği yer, spor dalı çeşidi, sporculuk geçmişi, sporculuk düzeyi, sportif başarı, günlük hayatta kendilerini tanımlamalarına) göre atılganlık düzeyi arasındaki farklılığı incelemektir. Bu çalışmanın örneklemi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor bölümlerinde eğitim öğretim gören 420 öğrenciden oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Rathus Atılganlık Envanteri kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerinin dağılımlarının belirlenmesi için frekans (f) ve yüzde (%) kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 20.0 (Statistical Procudure For Social Science) programı kullanılmıştır. Veri analiz yönteminde verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığı Shapiro-wilk normallik testi ile kontrol edilmiştir. Veriler normal dağılıma sahip olduğu için parametrik testlerden İndependent t Testi, One-way Anova Testi (Tek yönlü varyans analizi), Univariate Testleri (two-way Anova) kullanılmıştır. İkinci seviye testi içinde Tukey HSD testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sporcuların atılganlık düzeyleri ile cinsiyet, yaş, öğrenim gördükleri üniversite, yetiştikleri yer, spor dalı çeşidi, sporculuk geçmişi, sporculuk düzeyi, sportif başarı, kendini tanımlama arasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the level of assertiveness of Physical Education students who are engaged in combat sports (Karate, Taekwondo, Boxing etc.) and other sports (Football, Basketball, Volleyball etc.) according to different variables (age, gender, university, place of birth, type of sports branch, sports background, sports level, success in sports, how they define themselves in daily life). The sample of this study was composed of 420 students who are getting education in Afyon Kocatepe University, Dumlupinar University, Erciyes University, Kirikkale University Department of Physical Education and Sports. Rathus Assertiveness Inventory was used as data collection tool. Frequency (f) and percentage (%) were used to determine the distribution of participants' demographic information. SPSS 20.0 (Statistical Science for Social Science) program was used for statistical analysis. Independent t Test, One-way Anova Test (Shapiro-wilk test), Univariate Tests (two-way Anova) were used for comparison of three or more groups. As a result of the research, no significant differences were found between the assertiveness level of the athletes and gender, age, university, place of education, type of sports branch, athletic history, athletic level, success in sports and self-identification.