Işıklı reaksiyon sistemleri ile yapılan antrenmanların boksörlerin vuruş mekaniğine, sürat, çeviklik ve çabukluklarına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of light reaction systems training on boxers' stroke mechanics, speed, agility and quickness
- Tez No: 632686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Boks spor oyunu yüksek seviyede antrenman ve musaba evrelerinde oluşan zorlu mücadele sporları arasındadır. Başarı elde edebilmek için birçok fizyolojik ve fiziksel özellikleri bir arada bulundurmak ve geliştirmek gerekmektedir. Yapılan çalışmada boksörlerin ışıklı reaksiyon antrenmanları sonucunda gerçekleştirilen vuruş mekaniğine, sürat, çeviklik ve çabukluk özellikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Yöntem: Ulusal ve uluslararası turnuvalarda başarı elde etmiş 22 boksör araştırmaya katılmıştır. 10 sporcu kontrol grubu 12 sporcuda antrenman grubu olarak seçilmiştir. Çalışma da ön test ve son test uygulanmıştır. Testler Simi hareket analiz sistemi 120 Hz'lik 2 adet dijital kamera kullanılmıştır. Boks torbasının ağırlığını ölçmek için Zen marka 300 kg kapasiteli Dahonıng elektronik hassas terazi kullanılmıştır. Işıklı antrenman sistemi, 12 adet lazer sensörlü mavi, kırmızı ve yeşil ışık vericisinden oluşan, elde manuel olarak kullanılabilen android işlemci bir tablet kullanılmıştır. Hexagon çabukluk ve 5-10-15 Poroçiviklik testleri için profesyonel Casıo hs-70w-1d kronometre kullanılmıştır. Sürat Testi için Sport Expert professional sport technologies marka fotosel kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan testler olarak Işıklı Reaksiyon testi, 40 Yard sürat testi, (5-10-15) Pro-çeviklik testi ve Hexagon çabukluk testleri uygulanmıştır. Kontrol grubundaki boksörler 8 hafta boyunca haftanın 5 günü normal boks antrenmanlarına devam etmiştir. Antrenman grubunda bulunan 11 sporcu 8 hafta boyunca haftanın 3 günü ışıklı antrenman sistemi ile sürat, çeviklik, çabukluk ve reaksiyonlarını geliştirmeye yönelik antrenmanlar yapıştırılmış diğer iki günde normal boks antrenmanlarına devam ettirilmiştir. Çalışmalar 8 haftanın sonunda aynı tesislerde, aynı protokole dayalı ve aynı zaman aralığında son testler uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programıyla istatistikleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The sport of boxing is among the toughest combat sports that consists of high training and competition stages. In order to achieve success, it is necessary to keep and develop many physiological and physical features together. In the study, the effect of light reaction training on different hitting techniques and its effect on speed, agility and quickness were examined. Results: 22 boxers who achieved success in national and international tournaments participated in the research. Control group was consist of 10 athletes and 12 athletes was selected as training group. In the study, pretest-posttest method was used. In the tests, SIMI-Motion analysis system with three 120Hz digital cameras was used. In order to measure the weight of the boxing bag, Zen Dahoning electronic precision scale with 300 kg capacity was used. The light training system consisting of 12 laser sensors with blue, red and green light transmitter is used manually with an android processor tablet. Professional Casıo hs-70w-1d stopwatch was used for Hexagon quickness and 5-10-15 Pro agility tests. For Speed Test, Sport Expert professional sport technologies photocell was used. In the research, Light Reaction test, 40 Yard speed test, (5-10-15) Pro-agility test and Hexagon quickness tests were used. Boxers in the control group continued their normal boxing training 5 days a week for 8 weeks. The 11 athletes in the training group were trained with the light reactions training system to improve their speed, agility, quickness for 3 days a week, and continued their normal boxing training in the other two days for 8 weeks. At the end of 8 weeks, post-tests based on the same protocol and at the same time interval were performed in the same facilities. The data obtained were analysed with SPSS 25 statistical package programm.