Annelik deneyimlerinin nesiller arası karşılaştırılması: Manisa örneği
Intergenerational comparison of women's motherhood experiences: The case of Manisa
  1. Tez No: 774549
  2. Yazar: NAZLI ASENA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNA FURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmanın amacı Manisa ilinde yaşayan aynı aileden üç nesil anne olan kadın görüşmecilerin annelik ile ilgili algı, tutum ve deneyimlerini karşılaştırmaktır. Böylelikle bu çalışmada kadınların nesiller arasında annelik deneyimlerini nasıl edindiği, deneyimlerinin zaman içerisinde farklılaşıp farklılaşmadığı ve anneliğe bakış açılarının anlaşılması amaçlanmıştır. Bunu yapmak için; kadınların kaç yaşında evlendikleri ve çocuk sahibi oldukları, emzirme süreçleri, anne olduktan sonraki sosyal hayatları, anneliğe yükledikleri anlam, annelik ile ilgili bilgi edinmeleri, annelik deneyimlerindeki güçlü ve zayıf yönleri, çocuklarıyla ilişkisi, kendi anneleriyle olan ilişkileri, çocuk bakımında zorlandıkları konular ve kimlerden destek aldıkları üç kuşak anne arasında benzerlikleri ve farklılıkları analiz edilmiştir. Araştırmada olasılıklı olmayan örneklem yöntemlerinden kartopu örneklem tekniği ile belirlenen 15 genç kuşak, 15 orta kuşak ve 15 yaşlı kuşak anne olmak üzere toplam 45 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizinde MAXQDA 2022 ve SPSS 20 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the perceptions, attitudes and experiences of female interviewees who are mothers of three generations from the same family in Manisa. In this study, how the experiences of motherhood among generations differ, whether their experiences differ over time, and their perspectives on motherhood were tried to be understood. In order to do this, at what age women got married and had children, breastfeeding care experiences, their next social life as a mother, the meaning they attribute to motherhood, the extensions of knowledge about motherhood, their strengths and weaknesses in their motherhood experiences, their relationships with their child, their relationships with their own mothers, the issues they have difficulty in child care, and by whom they had been supported were analyzed among three generations in term of simillarities and differences. In the research, in-depth semi structured interviews were conducted with a total of 45 mothers who were chosen by snowball sampling technique which is non probabilistic. 15 of the women is the youngest generation, 15 of them is middle generation and 15 of them is eldest generation. MAXQDA 2022 and SPSS 20 programs were used in the analysis of the data.