Bazı Rosenau tipi denklemlerin B-spline kollokason yöntemiyle nümerik çözümleri
Numerical solutions of some Rosenau's type equation with B-spline collocation method
  1. Tez No: 774559
  2. Yazar: ÖZGE TARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ BATTAL GAZİ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tezin birinci bölümünde B-spline fonksiyonlar, soliton, solitary dalgalar ve sonlu elemanlar yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Rosenau-KdV ve Rosenau-KdV-RLW denklemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde Rosenau-KdV denkleminin sayısal çözümleri kuintik (5. dereceden) B-spline kollokasyon sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde Rosenau-KdV-RLW denkleminin sayısal çözümleri septik (7.dereceden) B-spline kollokasyon sonlu elemanlar yöntemi ile bulunmuştur. Tezin beşinci bölümünde ise tartışma ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, general information about B-spline functions, soliton, solitary waves and finite element method is given. In the second part of the thesis, information about Rosenau-KdV and Rosenau-KdV-RLW equations is given. In the third part of the thesis, numerical solutions of Rosenau-KdV equation are obtained with quintic (5th order) B-spline collocation finite elements method. In the fourth part of the thesis, numerical solutions of Rosenau-KdV-RLW equation are found by septic (7th degree) B-spline collocation finite elements method. In the fifth part of the thesis, discussion and suggestions are given.