Stabil kronik obstrüktif akciğer hastalığında hastalık ağırlığı ile pentraksin-3, interlökin-33 ve oksidatif stres düzeyleri arasındaki ilişkinin irdelenmesi
Investigation of the relationship between pentraxin-3, interleukin-33 levels and oxidative stress parameters and severity of stable chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 774563
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Prevalansı, morbidite ve mortalitesi yüksek olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı KOAH'da inflamatuvar süreci gösteren pentraksin-3 (PTX-3), interlökin-33 (IL-33) ve reseptörü sST2, oksidatif stres parametrelerinden ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP), prooksidan-antioksidan denge (PAD) ve total antioksidan kapasite (TAK) düzeylerinin prognostik önemini belirleyerek bu parametrelerin hastalığın ağırlığı ile bir ilişkisi olup olmadığını araştırmaktır. KOAH tanısı konmuş 134 hasta (118 E, 16 K) ve 35 sağlıklı bireyden (15 E, 20 K) oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. KOAH evrelemesi, solunum fonksiyon testi bulguları ile GOLD kriterlerine göre KOAH tanısı alan tüm hastalarda yapılarak; KOAH hastaları hafif (n=14), orta (n=40), ağır (n=40) ve çok ağır (n=40) olmak üzere 4 alt gruba ayrıldı. Hasta ve kontrol gruplarından elde edilen örneklerden PTX-3, IL-33, sST2 ELISA metodu ile PAD, AOPP ve TAK parametreleri ise spektrofotometrik yöntem ile tayin edildi. Çalışmamızda total KOAH hasta grubunda PTX-3 düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olup, en yüksek değerler kontrol ve diğer hasta alt gruplarına göre ağır ve çok ağır KOAH grubunda bulundu. Total KOAH hasta grubunda IL-33, TAK ve PAD düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Tüm hasta ve kontrol gruplarında incelenen biyokimyasal risk faktörlerinin ROC analizi incelendiğinde en yüksek özgüllük ve duyarlılığı PTX-3 gösterdi. Bulgularımız sistemik PTX-3 düzeylerinin hastalık ağırlığı ile ilişkili olduğunu ve alevlenmeyi öngörmede yarar sağlayabileceğini düşündürmektedir. Sistemik dolaşımda artmış TAK ve PAD düzeylerinden dolayı KOAH olan hastalarda redoks homeostazisinin bozulduğu ve oksidatif stresin arttığı söylenebilir. Bulgularımızı destekleyecek daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) which has high prevalence, morbidity and mortality is a major health problem all over the world. The aim of this study is to understand the prognostic importance of pentraxin-3 (PTX-3), interleukin-33 (IL-33) and its receptor sST2 ,the markers indicating the inflammatory process in COPD, and also the oxidative stress parameters; advanced oxidation protein products (AOPP), prooxidant-antioxidant balance (PAB) and total antioxidant capacity (TAC), and the relationship of all these parameters with the severity of the disease.134 patients with COPD diagnosis (118 M, 16 F) and 35 healthy controls (15 M, 20 F) have been involved in the study. COPD staging has been done according to Respiratory Function Tests and GOLD criteria in all patients diagnosed with COPD; and the patients have been divided into four groups according to their severity: mild (n=14), moderate (n=40), severe (n=40) and very severe (n=40). PTX-3, IL-33 and sST2 levels have been determined with ELİSA method while PAB, AOPP and TAC parameters have been determined with spectrophotometric method from the samples taken from patients and healthy controls. In our study, PTX-3 levels in the total COPD patients significantly higher than the control group and the highest values of according to the control and other patient subgroups were found in the severe and very severe COPD group. In the total group of COPD patients, IL-33, TAC and PAB levels very significantly higher than control group. The ROC analysis of the biochemical risk factors traced in all patients and control group the highest specificity and sensitivity was belonging to PTX-3. Our findings of systemic PTX-3 levels were associated with disease severity and progression suggests that predicting benefit. As a result, because increased levels of TAC and PAB, it can be said that the systemic homeostasis has been disrupted and oxidative stress has been augmented in COPD patients. However, with these findings further studies are needed.