Ova sulama birliği üyesi çiftçilerin sosyo-ekonomik faaliyet sonuçlarının değerlendirilmesi ve sulama birliğine yaklaşımları
Analyzing the results of the plain irrigation union farmers' socio-economic activity and their approaches towards the irrigation union
- Tez No: 774564
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, Konya ili Karatay ve Çumra ilçesinin toplamda 19 Mahallesinde faaliyet yürüten Ova Sulama Birliğine üye çiftçilerin sosyo - ekonomik faaliyet sonuçlarının değerlendirilmesi ve sulama birliğine yaklaşımlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan veriler basit tesadüfi olasılık örneklemesine göre %95 güven aralığında %10 hata payı ile belirlenmiş olup birliğe üye çiftçilerle gönüllü olarak 94 anket yapılmıştır. Araştırmada, incelenen işletmelerin, demografik özellikleri, arazi varlığı, iş gücü varlığı, değişen masraflar, brüt kâr, gayri safi üretim değeri hesaplanmıştır. Buna göre işletmelerde ortalama GSÜD 888.051 TL, işletme masrafları 265.504 TL ve brüt kâr 622.547 TL olarak hesaplanmıştır. Çiftçilerin Sulama yöntemleri ve teknoloji kullanım düzeylerinin belirlenmesi, Ova Sulama Birliğinin üyelerine sunduğu hizmetlerin belirlenmesi, Birliğe karşı çiftçilerin tutumları, davranışları ve yaklaşımlarının belirlenmesinde beşli likert sorular kullanılarak çiftçilerin sulama birliğine karşı tutum ve davranışlarını etkileyen faktörler için faktör analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizine göre işletmelerin Ova Sulama Birliğinden memnuniyet düzeylerini etkileyen faktörler: işletmecinin yaşı, gayri safi üretim değeri, adaletsiz su dağıtımı, şirket yönetimi, teşkilat yapısının zayıflığı olarak tespit edilmiştir. İşletmecinin yaşı ve GSÜD artıkça birlikten memnuniyeti artmaktadır. Ova Sulama Birliğinin su dağılımında adaletsizliğe sebebiyet vermesi üyelerin birlikten memnuniyetini düşürmektedir. Araştırma alanında, çiftçiler yoğun tarımsal faaliyetleri sonucunda birliğin yeterince aktif olmadığını belirterek gelecekteki sulama birliği yönetim şekli için birliğin teşkilat yapısında köklü değişiklikler yapılarak beşerî sermaye kapasitesinin artırılması gerektiğini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to evaluate the socio-economic activity results of the farmers who are members of the Plain Irrigation Union and have operated in a total of 19 neighbourhoods of the Karatay and Çumra districts of Konya province, and to determine their approaches to the Irrigation Union. The data used in this study were determined with a 10% margin of error in the 95% confidence interval according to simple random probability sampling, and 94 surveys were made with the volunteer farmers from the union. In the research, demographic characteristics, land existence, workforce existence, variable costs, gross profit, gross production value of the examined enterprises were calculated. Accordingly, the average GPV of the enterprises was calculated as 888,051 TL, operating costs were calculated as 265,504 TL and gross profit was calculated as 622,547 TL. Factor analysis and multiple linear regression analysis were conducted for the factors affecting the farmers' attitudes and behaviours towards the irrigation union by using five-point likert questions to determine the irrigation methods and technology usage levels of the farmers, to determine the services provided from the Plain Irrigation Union to its members, and to determine the attitudes, behaviours and approaches of the farmers towards the union. According to the multiple linear regression analysis, the factors affecting the satisfaction levels of the enterprises with the Plain Irrigation Union were determined as: age of the operator, gross production value, unjust water distribution, company management, weak activities of the union. It is seen that as the operator's age and GPV increase, his satisfaction with the union increases. The fact that the Plain Irrigation Union causes injustice in water distribution reduces the satisfaction of the members from the union. In the research area, the farmers stated that the union is not active enough as a result of intensive agricultural activities and the human capital capacity should be increased by making radical changes in the organizational structure of the union for the future irrigation union management style.