Nanoakışkanın akış ve termal karakteristiklerini değerlendirmek için mini kanallı ısı değiştiricinin sayısal modellenmesi ve deneysel incelenmesi
Numerical modeling and experimental investigation of minichannel heat exchanger to evaluate flow and thermal characteristics of nanofluid
  1. Tez No: 774577
  2. Yazar: BERRAK GÜLMÜŞ GÖKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARAZ AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Isı transfer özellikleri, araştırmacılar tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılmakta ve en uygun ısı transferi için farklı yöntemlerin araştırılması önemli bir konudur. Bu çalışmada, geri dönüştürülmüş nanoakışkan ile çalıştırılan alüminyum soğutma bloklarının termal performansını değerlendirmek için deneysel ve sayısal yöntemler kullanılmıştır. Çevrimde ısı transfer akışkanı olarak yeni nesil kararlı nanoakışkan Fe3O4 /Su kullanılmıştır. Deneylerde, her bir parametrenin termal verim üzerindeki etkisini bulmak için akış hızı, nanoakışkanın hacim oranı ve giriş sıcaklık değeri gibi çalışma koşulları değiştirilmiştir. Bu araştırmada problem sayısal simülasyon kullanılarak çözülmüş ve gerekli diyagramlar sıcaklık ve hız konturları şeklinde sunulmuştur. Modeli simüle etmek için ANSYS/Fluent yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heat transfer characteristics is a major subject that has been extensively studied by researchers and different methods for optimal heat transfer have been investigated. In this study, experimental and numerical methods have been utilized to evaluate thermal performance of aluminum cooling blocks operated by recycled nanofluid. New generation stable nanofluid Fe3O4/Water was used as heat transfer fluid in the cycle. In the experiments, the operating conditions such as flow rate, volume fraction of the nanofluid and fluid inlet temperatures were changed to find the effect of each parameter on the thermal efficiency. In this research, the problem has been solved using numerical simulation and required diagrams have been presented in the form of temperature and velocity contours. ANSYS/Fluent software has been used to simulate the model.