Nanoakışkanların hazırlaması ve ısıl iletkenliklerinin belirlenmesi
Preparation of nanofluids and determination of thermal conductivity of nanofluids
- Tez No: 232807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Isıl sistemlerdeki gelişmelere paralel olarak ısı transferini iyileştirmeye yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Temel akışkanın ısı geçişi performansını arttırmak için katkı maddesi kullanmak ısı geçişini iyileştirmeye yönelik uygulanan yöntemlerden biridir. Son yarım yüzyıldır ısı transferi konusunda yapılan bilimsel araştırmalar mevcut ısı transferi iyileştirme yöntemlerinin sürekli olarak gelişmesine neden olmuştur. İş yapan akışkana farklı partiküllerin eklenmesi, akışkanın ısı transferi performansını arttıran bir yöntemdir. Son yıllarda nanometre boyuttaki partiküllerin üretilebilmesiyle akışkan içerisine katılarak temel akışkanın ısı geçişi karakteristiklerinin arttırılması ısı geçişi alanında yeni bir yaklaşımdır. Bu nanometre boyuttaki katı partiküllerin süspanse edildiği akışkanlara ?nanoakışkan? ismi verilmektedir. Katı bir metalin ısıl iletkenliği içine katıldığı temel akışkanınkinden daha yüksek olduğu için, metalik parçaların akışkan içerisine katılması karışımın ısıl iletkenliğini arttırmaktadır.Bu çalışmada nanoakışkan kavramı açıklanarak, nanoakışkanların hazırlanması, stabilitesi ve ısıl iletkenlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With progresses of thermo science and thermal engineering, many efforts have been devoted to heat transfer enhancement. The use of additives to enhance heat transfer performance of base fluid is a technique applied for heat transfer enhancement. Researches in heat transfer have been carried out over the previous several decades, leading to the development of the currently used heat transfer enhancement techniques. The use of additives is a technique applied to enhance the heat transfer performance of base fluids. Recently, by producing nanometer-sized particles, the suspension of nanoparticles in a conventional heat transfer fluids to enhance heat transfer characteristics of the fluid is an innovative approach. The fluids with these nanometer-sized particles suspended in them are called ?nanofluids?. Since a solid metal has larger thermal conductivity than a base fluid, suspending fine metallic solid particles into the base fluids is expected to improve the thermal conductivity of that fluid.İn this study, by explaining nanofluids, preparation, stability and thermal conductivity of nanofluids have been investigated.