Değişik sıklıklarda yetiştirilen buğdaylarda (Triticum aestivum spp. vulgare l.) farklı gelişme dönemlerinde topraktan kaldırılan bazı besin elementleri, büyüme ve verim arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 77458
  2. Yazar: M.BAHATTİN TANYOLAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Deneme Bornova ekolojik koşullarında 1993-94 ve 1994-95 yetiştirme mevsimlerinde yürütülmüştür. Tesadüf blokları, basit faktöriyel deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulan denemede, 7 ekmeklik buğday çeşiti 4 farklı bitki sıklığında ekilmiştir. Araştırmada bitkilerin farklı gelişme dönemlerindeki bazı besin elementleri alınımı ve büyüme ile ilgili kimi özellikler saptanmış ve bu özelliklerle verim arasındaki ilişkiler hesaplanmıştır. Sonuçta en yüksek dane verimleri 1994 yılında Seri-82 çeşitinin 300 bit/m2 sıklığından (605 kg/da), 1995 yılında ise Seri-82 çeşitinin 400 bit/m2 sıklığından (649 kg/da) elde edilmiştir. Farklı çeşit ve sıklıklarda bitkilerin azot içerikleri ortalama olarak % 0.93 ile 1.79, fosfor içerikleri % 0.063 ile 0.123, potasyum içerikleri % 1.39 ile 1.74, kalsiyum içerikleri % 0.29 ile 0.50 ve magnezyum içerikleri ise % 0.06 ile 0.12 arasında varyasyon göstermiştir. Farklı çeşit ve sıklıklarda ortalama olarak 5.20 ile 14.05 kg/da azot, 0.80 ile 1.99 kg/da fosfor, 5.95 ile 12.85 kg/da potasyum, 2.95 ile 6.15 kg/da kalsiyum ve 0.71 ile 1.53 kg/da magnezyum topraktan kaldırılmıştır. Genotiplere göre değişmekle birlikte, genel olarak kardeşlenme ve sapa kalkma dönemlerinde verim ile topraktan kaldırılan azot miktarı, toprak üstü kuru madde ağırlığı, yaprak alanı indeksi arasında yüksek derecede önemli ve pozitif korelasyonlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This experiment was carried out in Bornova ecological conditions in 1993-94 and 1994-95 growing seasons. In the research which was conducted according to randomized complete block with 4 replications, 7 bread wheat's were sown in 4 different plant densities. Some plant nutrition uptake and traits related to growth in different developing stage were detected and the relations between yield and the traits were calculated. As result, in 1994, the highest yield was obtained at the combination of variety of Seri- 82 and 300 plant/m2 (605 kg/da), in 1995, the combination which was given highest yield was Seri- 82 and 400 plant/m2 (649 kg/da). As a mean, in different variety and plant densities, the nitrogen content was between % 0.93 and 1.79, phosphorus content was between % 0.063 and 0.123, potassium content was between % 1.39 and 1.74, calcium content was between % 0.29 and 0.50, magnesium content was between % 0.06 and 0.12. In different variety and plant densities, as a mean, nitrogen uptake was between 5.20 and 14.05 kg/da, phosphorus uptake was between 0.80 and 1.99 kg/da, potassium uptake was between 5.95 and 12.85 kg/da, calcium uptake was between 2.95 and 6.15 kg/da, magnesium uptake was between 0.71 and 1.53 kg/da. The correlations among yield and nitrogen uptake, dry matter weight of above ground, leaf area index were established significantly positive in tillering and boot developing stage.