Z kuşağı bireylerin bir rekreasyon işletmesi olarak spor salonlarından faydalanma bağlamında yaşam kalitesi düzeyleri
Quality levels of Z generation individuals in the context of benefiting the gym as a recreation business
- Tez No: 774617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ARSLANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Z Kuşağı bireylerin yaşam kalitesi düzeylerinin spor salonlarından (fitness merkezleri) düzenli faydalanmasına göre farklılaşma düzeylerini ortaya koymaktır. Spor salonlarından düzenli faydalanılması unsuru minimum haftada bir faydalanılması bağlamında değerlendirilmiştir. Bunun yanında Z kuşağı bireylerin yaşam kalitesi düzeylerinin ve at boyutlarının (genel yaşam kalitesi, genel sağlık kalitesi, bedensel alan, ruhsal alan, sosyal alan, çevresel alan) gelire, cinsiyete, medeni duruma ve eğitim düzeyine göre farklılaşma düzeylerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya ilindeki Z kuşağı (1995-2010) bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada spor salonundan faydalanan 150 ve spor salonlarından faydalanmayan 150 olarak toplamda 300 kişiye ulaşılmıştır. 248 adet kabul edilebilir anket verisi değerlendirmeye alınmıştır. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi ölçeği kısa formu (WHOQOL-BREF-TR) uygulanmıştır. Farklılık analizlerinde One-WayAnova ve T-testi kullanılmıştır. Çalışmada yaşam kalitesi düzeyleri ve bütün alt boyutlarının spor salonlarından faydalanma durumuna göre faydalananlar lehine farklılaştığı görülmüştür. Ayrıca yaşam kalitesi düzeylerinin yüksek geliri olanlar lehine farklılaştığı; cinsiyete göre erkekler lehine farklılaştığı, medeni duruma göre evli olanlar lehine farklılaştığı; eğitim düzeyine göre ise farklılaşma olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the differentiation levels of the quality of life of Generation Z individuals according to their regular use of gyms (fitness centers). The element of regularuse of gyms wase valuated in the context of using a minimum of once a week. In addition, it is aimed to reveal the levels of differentiation of the life quality levels and sub-dimensions (general quality of life, general health quality, physical area, mental area, social area, environmental area) of the Z generation individuals according to income, gender, marital status and education level. The population of there search consists of Z generation (1995-2010) individuals in the province of Antalya. In the study, a total of 300 people were reached, 150 of whom benefited from the gym and 150 who did not use the gymnasium. 248 acceptable survey data were evaluated. Demographic information form and World Health Organization Quality of Life scale short form (WHOQOL-BREF-TR) were used as data collection tools. One-Way Anova and T-test were used for difference analysis. In the study, it was observed that the quality of life levels and all sub-dimensions differed in favor of those who benefited from the gyms. In addition, it was observed that the quality of life levels differed in favor of those with high income, differed in favor of men according to gender, differed in favor of married people according to marital status, and there was no differentiation according to education level.