Konuşma becerisinin geliştirilmesinde Web 2.0 aracılığıyla oyun temelli öğrenme
Game based learning through Web 2.0 in developing speaking skills
  1. Tez No: 774618
  2. Yazar: YAĞMUR PEHLİVAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN TUĞBA ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Konuşma, insanın kendini ifade etmesi bakımından oldukça önemlidir. Konuşma becerisi, geçmişten bugüne insanoğlunun sahip olduğu en önemli beceriler arasında yer almaktadır. Örgün eğitim kurumlarında verilen konuşma eğitimi, öğrencilerin tüm hayatları boyunca kullanmak durumunda kalacakları kazanımları içermektedir. Bu araştırmanın amacı web tabanlı oyun atölye sürecinin beşinci sınıf öğrencilerinin konuşma becerisine etkisini belirlemektir. Araştırmada nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında 14 oyun temelli atölye geliştirilmiştir. Geliştirilen oyun temelli atölyelerin uygulama aşaması 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi uzaktan eğitim sürecinde Web 2.0 araçları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilinde yer alan bir devlet ortaokulunun beşinci sınıfına devam eden 10 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma tek gruplu olarak yürütülmüştür. Araştırma verileri; gözlem, hazırlıklı konuşma değerlendirme formu, hazırlıksız konuşma değerlendirme formu, karşılıklı konuşma değerlendirme formu, oyun temelli atölyeler, araştırmacı günlüğü, öz değerlendirme formu, araştırmacı uygulama değerlendirme formu, öğrenci görüşme formu ve öğretmen görüşme formu aracılığı ile toplanmıştır. Uygulama öncesinde oyun temelli öğrenme sürecinin konuşma becerisine etkisini belirlemek amacıyla alanyazın incelemesi yapılmış ve ilgili müfredatlar incelenmiştir. Yapılan incelemeler ve gözlemler, başvurulan uzman görüşleri sonucunda konuşma kazanımları belirlenmiş ve araştırmacı tarafından oyun temelli atölyeler hazırlanmıştır. Araştırmacı tarafından yürütülen uygulama süreci 14 hafta sürmüştür. Uygulama öncesinde öğrencilerin konuşma becerisine yönelik düzeyleri ön test aracılığı ile ölçüldükten sonra uygulama aşamasına geçilmiştir. Uygulama süresince araştırmacı tarafından araştırmacı günlüğü tutulmuştur. Her atölye sonunda çalışma grubunda yer alan öğrenciler tarafından öz değerlendirme formu ve araştırmacı tarafından araştırmacı uygulama değerlendirme formu doldurulmuştur. Uygulama sonrasında oyun temelli atölyelerin öğrencilerin konuşma becerisine etkisini belirlemek için son test uygulaması yapılmıştır. Ayrıca uygulama sonrasında çalışma grubundaki öğrenciler ve bu öğrencilerin dersine giren öğretmenler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerin konuşma becerilerinin belirlenmesi ve gelişimlerinin incelenmesi amacıyla yapılan hazırlıklı konuşma ön test ortalamaları X ̅:32,5000 iken son test ortalamalarının X ̅:63,000, hazırlıksız konuşma ön test ortalamaları X ̅: 36,3000 iken son test ortalamalarının X ̅:54,5000, karşılıklı konuşma ön test ortalamaları X ̅:43,0000 iken son test ortalamalarının X ̅:64,4000 olduğu tespit edilmiştir. Son testlerde öğrencilerin başarılarının anlamlı bir biçimde daha yüksek olması, uygulanan oyun temelli atölyelerin öğrencilerin konuşma becerilerine katkı sağladığını göstermektedir. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerin atölye sonunda doldurdukları öz değerlendirme formları ile araştırmacı uygulama gözlem formları arasında ilk atölye haricindeki diğer atölyelerde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırmacı günlüğü ve öğrenci görüşleri de bu verileri destekler niteliktedir. Diğer taraftan öğrenciler genel anlamda oyun temelli atölyeleri eğlenceli bulduklarını ve bir daha oynamak isteyeceklerini belirtmişlerdir. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerin uygulama sonunda alınan görüşleri incelendiğinde, öğrencilerin hepsinin atölye sürecinin konuşmalarına katkı sağladığını belirttikleri görülmüştür. Çalışma grubundaki öğrencilerin dersine giren öğretmenlerin uygulama ile ilgili görüşleri de çalışmanın sonuçlarını destekler niteliktedir. Sonuç olarak araştırma sürecinde yapılan oyun temelli atölye uygulamalarının öğrencilerin konuşma becerilerinin gelişimine katkı sağladığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Speaking is very important for human in terms of expressing himself or herself. Speaking skill has been one of the most important skills that human beings up to today. In formal education institutes speaking education consists of learning outcomes that students will use in their whole lives. The aim of this study is to state the effect of web-based game workshop process on the fifth-grade students' speaking skills. In the study mixed method was preferred in which both qualitative and quantitive data are used together. In the scope of the research 14 game-based workshops were developed. The application of the workshops was handled in the second term of the 2020-2021 distance education year by using Web 2.0 tools. The study group consists 10 fifth grade students who study at a secondary school in İstanbul. The study was conducted with one group. The data of the study was collected by observation, prepared speaking evaluation form, unprepared speaking evaluation form, dialog evaluation form, researcher practice evaluation form, student interview form and teacher interview form. In order to determine the effect of the game-based learning process literature review has been done and related syllabi have been investigated before the application. As a result of the analyses, observations and expert opinions speaking outcomes have been determined and game-based workshops have been prepared by the researcher. The application process went on for 14 weeks. Before the application the speaking level of the students was identified. In the application process research memoirs was kept by the researcher. At the end of the each workshop self-evaluation form was filled out by the students and researcher application evaluation form was filled out by the researcher. After the application, in order to determine the effect of the game-based workshops on the speaking skill, post-test was applied. At the same time after the application semi-structured interviews were done with the study group students and the branch teachers of the students. As the results of the tests which were applied in order to determine the speaking skills and to analysing the development of the study group, the mean of the prepared speaking pre-test was :32,5000, posttest mean was found out as :63,000; the mean of the unprepared speaking pre-test was : 36,3000, posttest mean was found out as :54,5000; the mean of the dialogue pre-test was :43,0000, posttest mean was found out as :64,4000. Being meaninly more successful in the posttes shows us that game-based learning workshops develop students speaking skills. Except the first workshop, meaningful relationships were determined between the self-evaluation forms, which were filled out at the end of the workshop by the students, and the researcher application observation forms. Researcher memoirs and students' opinions also support this data. On the other hand, students stated that they found game-based workshop funny and they would like to play the games again in the future. When the opinions of the students in the study group were analysed, it was seen that all the students stated that workshop process contributed their speaking skills. The opinions of the branch teachers, who are giving lessons to the students in the study group, aso supports the results of the study. As a result the game-based worksop applications, which were applied during the research process, it can be said that applications contribute and develop the speaking skills of the students.