Kamu hastanelerinde iş tatmini ve örgütsel bağlılığın, iç hizmet kalitesi ve iş gören performansına etkisi, Niğde ili uygulaması
The effect of job satisfaction and organizational commitment in public hospitals on internal service quality and employee performance, Nigde provincial application
- Tez No: 774624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
İş tatmini ve örgütsel bağlılık kavramları birbirleriyle iç içe geçmiş ve ayrı düşünülemez kavramlardır. Örgütlerde, hizmet kalitesini ve performansını yakından ilgilendiren bu kavramlar, son yıllarda araştırmacılar için özel bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bunun nedeni, bu kavramların, rekabet ortamının giderek hızlandığı günümüz ortamında, her tür örgütün devamlılığını ve bu rekabet ortamına uyumunu sağlayacak belirleyicilerin başında geldiğinin anlaşılmasıdır. Günümüzde, çalışanların iş tatmininin ve örgütsel bağlılığının, hizmet kalitesine ve performansına etkilerinin önemi, hemen hemen tüm sektörler tarafından ciddiye alınan bir konu haline gelmiştir. İnsan yaşamının en kritik çalışma sahası olarak kabul edilen sağlık sektörü de bu sektörlerden biridir. Hastanelerde çalışanların iş tatmin ve örgütsel bağlılık düzeylerini yükseltmek, idarecilerin öncelikli hedeflerinden biri durumuna gelmiştir. Bu çalışma, kamu hastanelerinde iş tatmini ve örgütsel bağlılığın, iç hizmet kalitesi ve iş gören performansı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca ulaşmak için kavramsal bir model geliştirilmiş ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. Çalışma Niğde ilindeki kamu hastanelerini kapsamaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi için gerekli olan literatür çalışması yapılarak konuyla ilgili yapılmış araştırmalar incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmını, Niğde ilinde bulunan kamu hastanelerindeki 404 iş gören üzerinde çalışma yapılarak kavramsal modelin geçerliliği korelasyon ve regrasyon analiz yapılarak test edilmiştir. Test sonuçlarımızda örgütsel bağlılık boyutları ile iç hizmet kalitesinin birçok boyutu arasında pozitif ilişki olduğu tespit edilmiş olup, çalışmanın kamu ve sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda yapılması sonucunda duygusal bağlılığın iç hizmet kalitesinin artmasında etkisi görülmemiştir. Örgütsel bağlılık boyutlarıyla iş gören performansı arasındaki ilişki incelendiğinde devam bağlılığı ile iş gören performansı arasında ilişki pozitif olarak bulunmuştur. Diğer bir değişkenimiz olan iş tatmininin iç hizmet kalitesi üzerindeki etkisi incelendiğinde iş tatmininin artmasının iç hizmet kalitesini bütün boyutlarında pozitif yönde etkilediği görülmüştür. İş memnuniyetinin iş gören performansını artırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Buradaki en önemli bulgulardan bir diğeride kamu kurumlarındaki hangi boyutta örgütsel bağlılık gerçekleştiğinin görülmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Work satisfaction and organizational commitment are interrelaated and inseparable concepts. These concepts which are closely related to service quality and performance in organizations have become a special area of study in recent years. The reason is that these concepts are considered as the leading determiners to help organizations adapt competitive environment and maintain the existence of organization in today's rivalry environment The importance of the effects of organizational commitment and work satisfaction on service quality has been taken seriously in recent years. Health industry which is regarded the most critical work of area is one of those sectors. The aim to increase the work satisfaction and organizational commitment became the primary target of administrators. This study has been carried out to determine the effect of organizational commitment and work satisfaction on inner service quality and workers' performance. To reach this aim, a conceptual model was developed and the hypothesis of the study were tested. The study covers the state hospitals in Niğde. Necessary literature study has been performed and the studies done about the subject have been examied. In the application of the study, 404 subjects in state hopitals in Niğde have participated the survey and the validity and reliability, correlation and regression analysis of the conceptual models have been completed and tested. According to test results, it has been found that there is a positive relationship between organizational commitment dimensions and many dimensions of inner service quality. It has also been found that emotional commitment has no effect on the increase of inner quality as a result of the study which has been done in public hospitals and on healths employees. When the relationship between the dimension of organizational commitment and employee performance is examined, the relationship between employee performance and continuation commitment was found positive. When the effect of another variable, work satisfaction on service quality has been looked, it was found that the increase in work satisfaction has positive effects on inner service quality. It has been concluded that work satisfaction increases the employee performance. One of the most importand findings here is that where dimension the organizational commitmrnt exists is seen