Türkiye'den beyin göçü gerçekleştiren bireylerin psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi
The examination of the relationship between the level of psychological resilience and life satisfaction of individuals who have been part of the brain drain from Turkey through some demographic variables
- Tez No: 774623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAZANFER ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, beyin göçü gerçekleştirmiş yüksek nitelikli bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ve yaşam doyumu düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını ve bu düzeylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, yurtdışında yaşama süresi ve yurtdışında çalışma süresi gibi bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini yurtdışında yaşayan Türkiyeli, yüksek nitelikli 405 birey oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan verileri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeğinden faydalanılmıştır. Grup karşılaştırmalarının yapıldığı, varsayımların sağlanmadığı yerlerde parametrik olmayan test (Mann-Whitney U test ile Kruskal-Wallis-H testi) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyonlar Pearson korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 versiyon programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda beyin göçü gerçekleştirmiş bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Beyin göçü gerçekleştiren bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile yaşam doyumu düzeyleri arasında pozitif yönlü doğrusal ilişki bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen diğer sonuçlara göre, psikolojik sağlamlık düzeyinin, cinsiyete göre ve yurtdışında yaşam süresine göre anlamlı farklılık göstermekte, diğer demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Beyin göçü gerçekleştirmiş yüksek nitelikli erkek bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyinin, kadınlara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği alt boyutlarından genel yaşam doyumu düzeyi yurtdışında yaşama süresine göre, ilişki doyumu düzeyi eğitim düzeyine göre; iş doyumu düzeyi medeni duruma göre, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeğinin kendisi ve alt boyutu olan iş doyumu düzeyi yurtdışında çalışma süresine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Yetişkin yaşam doyumu düzeyinin diğer demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Çalışmada birbirleriyle ilişkili oldukları gösterilen psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu düzeyleri yüksek bireylerin beyin göçü gerçekleştirme oranlarının düşük olacağı varsayımından hareketle, bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik hangi çalışmaların yapılabileceği hakkında öneriler sunulmuştur. Böylelikle beyin göçü ivmesinin azalıp zamanla beyin göçünün tersine çevrilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether there is a relationship between the psychological resilience levels and life satisfaction levels of highly qualified individuals who have undergone brain drain, and whether these levels differ significantly according to some demographic variables such as gender, age, education level, marital status, duration of living abroad and duration of working abroad. The sample of the research consists of 405 highly qualified individuals from Turkey living abroad. Demographic Information Form, Brief Psychological Resilience Scale, Adult Life Satisfaction Scale were used to collect the data used in the study. Non-parametric test (Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis-H test) was applied where group comparisons were made and assumptions were not met. The correlations between the variables were calculated with the Pearson correlation coefficient. SPSS 26 version program was used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been determined that there is a significant relationship between the levels of psychological resilience and life satisfaction of individuals who have undergone a brain drain. There is a positive linear relationship between psychological resilience levels and life satisfaction levels of individuals who have undergone a brain drain. According to other results obtained in the study, the level of resilience differs significantly according to gender and life expectancy abroad, but does not differ significantly according to other demographic variables. It has been observed that the level of psychological resilience of highly qualified male individuals who have undergone brain drain is higher than that of females. Among the sub-dimensions of the Adult Life Satisfaction Scale, the general life satisfaction level is according to the duration of living abroad, the relationship satisfaction level is according to the education level; job satisfaction level according to marital status; The Adult Life Satisfaction Scale and its sub-dimension, the level of job satisfaction, differ significantly according to the duration of working abroad. It was observed that the level of adult life satisfaction did not differ significantly according to other demographic variables. Based on the assumption that individuals with high levels of resilience and life satisfaction, which are shown to be related to each other in the study, will have low rates of brain drain, suggestions have been made about what studies can be done to improve the living conditions of individuals. Thus, it is thought that the acceleration of brain drain will decrease and the brain drain can be reversed over time.