Plasticity in flight muscle development and honey bee division of labor
Uçuş kası gelişiminde esneklik ve bal arısı iş bölümü
  1. Tez No: 774627
  2. Yazar: DEVRİM OSKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL GİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Puertto Rico
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, uçuş ve yiyecek arama davranışındaki kısa ve uzun vadeli değişiklikler, yaş, genetik, çevre, nörokimyasal ve kontraktil protein değişikliklerinin araştırılmasıdır. Kısa süreli düzenleme için, oktopaminin her iki uçuş üzerindeki etkisini inceledim. Performans ve yaşlı işçilerin yiyecek arama tercihi. Laboratuvarda, oktopamin hormonu uygulamasında daha yüksek kanat vuruşu frekansına yol açar. Tarlada, iki koloniden birinde oktopamin hormonu uygulamasında daha ağır yem yüküne yol açtı. Octopamin hormonu uygulamasında değişiklik gözlemlendi. İşçi arıların tercihi, onları su veya seyreltilmiş şekerli sıvılar için yiyecek aramaya daha yatkın hale getirdi. (3 koloniden 3'ü). Bu, sükroza karşı artan hassasiyet ile tutarlıdır. Uçuş başlangıcı için, merkezi koloni sıcaklığının işçilerin hem uçuş yeteneği hem de uçuş kaslarının gelişimi için önemli olduğunu gösterdim. İşçi arılar, 35˚C'de yetiştirildiklerinde en iyi uçuş yeteneğini geliştirdiler. Uçuş kaslarının hem yapısal (Z-175, tropomodulin) hem de düzenleyici (troponin-T) kasılma proteinleri, uçan ve uçamayan arılarda farklılık göstermiştir. Yiyecek arama davranışı için, uçuş kası gelişiminin yaşa ve davranışa bağlı olduğu hipotezini test ettim, öyle ki erken gelişen ve tipik toplayıcılarda farklılıklar vardı. Tipik ve erken gelişmiş toplayıcıların nektar yükünü ve kasılma protein profilini ölçtüm. Erken gelişmiş toplayıcılar, deneyimli toplayıcılara kıyasla (3 koloniden 3'ü) tarla koşullarında daha az yiyecek topladı. Dolaylı uçuş kası kontraktil proteinlerinde, yiyecek arama performansı üzerindeki yaş etkisini açıklayabilecek yaşa bağlı farklılıklar vardı. Örneğin, 45 kd boyut aralığındaki bir protein, tipik toplayıcılara kıyasla erken gelişmiş toplayıcılarda farklıydı. Uçuş kası gelişimi üzerindeki genetik etkileri de inceledim. Farklı yaş ve gelişim evrelerinde çapraz beslenmiş Afrika ve Avrupa bal arılarında davranış ve kasılabilir protein ifadesini karşılaştırdım. Sonuçlarım, Avrupa kolonilerinde Avrupalı arıların Afrikalı arılardan daha genç yaşlarda yiyecek aramaya başladığını gösteriyor (4 koloniden 4'ü). Bu sonuçlar, koloni ortamının davranış gelişimini etkilediğini göstermektedir. Benzer yaşlarda Afrikalı ve Avrupalı arılar arasında protein farklılıkları bulamadım. Her iki ırktan işçilerin kas protein ekspresyon profilleri üzerinde yaş etkileri vardı.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to study short- and long- term changes in flight and foraging behavior, in relation to age, genetic, environment, neurochemical changes and contractile protein changes. For short-term regulation, I examined influence of octopamine on both flight performance and foraging preference of older workers. In the laboratory, octopamine treatment lead to higher wing beat frequency. In the field, in one of two colonies octopamine treatment lead to heavier forage load. Octopamine treatment also changed preference of workers, made them more likely to forage for water or liquids dilute in sugar (3 of 3 colonies). This is consistent with increased sensitivity to sucrose in octopamine treated workers. For onset of flight, I demonstrated that central colony temperature is important for development of both flight ability and flight muscles of workers. Workers developed the best flight ability when reared at 35˚C. Both the structural (Z-175, tropomodulin) and regulatory (troponin-T) contractile proteins of the flight muscles were different in flying and flightless bees. For foraging behavior, I tested the hypothesis that flight muscle development depends on age and behavior, such that there are differences in precocious and typical foragers. I measured nectar load and contractile protein profile of typical and precocious foragers. Precocious foragers collected less food under field conditions, in comparison to experienced foragers (3 of 3 colonies). There are age-related differences in indirect flight muscle contractile proteins that could explain the age effect on foraging performance. For example a protein at 45 kd size range is different in precocious foragers in comparison to typical foragers. I also examined genetic effects on flight muscle development. I compared behavior and contractile protein expression in cross fostered Africanized and European honey bees at different ages and development stages. My results show that in European colonies European bees started foraging at younger ages than Africanized bees (4 of 4 colonies). These results suggest colony environment influences behavioral development. I did not find protein differences between Africanized and European bees at similar ages. There are age effects on muscle protein expression profiles of workers of both races.