Fractal gold electrodes for decreasing impedance at the electrolyte/electrode interface
Elektrolit/elektrot arayüzeyindeki özdirenci azaltmak için fraktal altın elektrotlar
- Tez No: 774669
- Danışmanlar: PROF. ALİ BEŞKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Southern Federal University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
Elektrolit/elektrot arayüzündeki elektrot polarizasyonu, sabit potansiyeldeki bir elektrot üzerinde biriken yükün arayüzde büyük potansiyel düşüşüne ve düşük ölçüm hassasiyetine neden olduğu biyoalgılama uygulamaları için genellikle istenmeyen bir durumdur. Bu çalışmada, arayüzdeki elektriksel empedansı azaltmak için yeni fraktal elektrotlar geliştirilmiştir. Elektrotlar, altın nanoparçacıkların elektrokimyasal olarak biriktirilmesi ve sinterlenmesi ile platin siyahının elektrokimyasal olarak biriktirilmesi kullanılarak üretilmiştir. Arayüzey empedansını tanımlamak için sabit bir faz elemanı modeli kullanılmıştır. Fraktal altın elektrotlar ve platin siyahı için arayüzey empedansında yüzlerce kat azalma gözlenmiştir. Elektrotların biyotoksisitesi, hidrofilikliği ve yüzey morfolojisi incelenmiştir. Fraktal ve granüle altın elektrotların nispeten düşük toksisitesi ve hidrofilik doğası, hem hidrofobik hem de toksik olan platin siyahı biriktirilmiş elektrotlara kıyasla onları biyoempedans ve hücre elektromanipülasyon çalışmaları için uygun hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Electrode polarization at the electrolyte/electrode interface is often undesirable for biosensing applications, where charge accumulated over an electrode at constant potential causes large potential drop at the interface and low measurement sensitivity. In this study, novel fractal electrodes were developed for decreasing electrical impedance at the interface. The electrodes were fabricated using electrochemical deposition and sintering of gold nanoparticles and electrochemical deposition of platinum black. A constant phase element model was used to describe the interfacial impedance. Hundred folds of decrease in interfacial impedance were observed for fractal gold electrodes and platinum black. Biotoxicity, hydrophilicity, and surface morphology of the electrodes were investigated. Relatively low toxicity and hydrophilic nature of the fractal and granulated gold electrodes make them suitable for bioimpedance and cell electromanipulation studies compared to platinum black deposited electrodes which are both hydrophobic and toxic.