Matematik öğretmen adaylarının amaçlı soru sorma becerilerinin incelenmesi
Examination of purposeful questioning skills of preservice mathematics teachers
  1. Tez No: 774674
  2. Yazar: EMİNE AT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının bir öğretim deneyi boyunca amaçlı soru türlerini nasıl kullandıkları belirlemek ve öğretmen adaylarının soru sorma becerilerindeki gelişimi incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliğinde öğrenim gören, matematik öğretimi ile ilgili bir seçmeli ders alan, üçüncü sınıf 56 (21 erkek, 35 kadın) öğretmen adayı katılmıştır. Çalışma kapsamında 12 hafta süresince öğretmen adayları için düzenlenmiş öğretim oturumlarında mesleki yeterlilik kazandıran uygulamalara yer verilmiştir. Her bir öğretim oturumu için ayrı ayrı dokümanlar oluşturulmuş ve öğretmen adaylarından bu dokümanları doldurmaları istenmiştir. Öğretmen adaylarının uygulamalar üzerinde çalışırken amaçlı soruları nasıl belirledikleri ve kullandıkları analiz edilmiştir. Veriler öğretmen adaylarının oturumlarda doldurdukları dokümanlardan, görüşme ve sınıf içi tartışmalar sırasında alınan ses kayıtlarının dökümlerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler çalışmanın teorik çerçevesine göre analiz edilmiştir. Çalışmada öğretmen adaylarının öğretim deneyi süresince amaçlı soruları oluşturmada ve kullanmada zorlandıkları, öğretim deneyi sonrasında ise amaçlı soruları daha rahat oluşturabildikleri ve kullanabildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine how pre-service mathematics teachers used purposeful question types during a teaching experiment and examine the development of their questioning skills. In the spring semester of the 2021-2022 academic year, 56 third-year pre-service teachers (21 male, 35 female) studying at the Elementary Mathematics Teaching Department of a state university and taking an elective course related to mathematics teaching participated in the study. Within the scope of the study, high-leverage practices was included in the teaching sessions organized for teacher candidates for 12 weeks. Separate documents were created for each teaching session and teacher candidates were asked to fill in these documents. It was analyzed how the pre-service teachers determined and used purposeful questions while working on the applications. The data were obtained from the documents filled in by the pre-service teachers during the sessions, and from the transcripts of the audio recordings taken during the interviews and in-class discussions. The obtained data were analyzed according to the theoretical framework of the study. In the study, it was observed that pre-service teachers had difficulties in creating and using purposeful questions during the teaching experiment, and they were able to create and use purposeful questions more easily after the teaching experiment.