Türkiye'de performans esaslı bütçeleme sisteminin değerlendirilmesi
Review of performance budgeting system in Turkey
- Tez No: 774696
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki bütçeleme bileşenlerine ilişkin değerlendirmeler yapmak, performans bilgisinin sonuçlara tesiri olacak şekilde üretilmesinde ve plan bütçe ilişkisinin kurulmasında bu bileşenlerden bazılarının nasıl bir değişime uğraması gerektiğine yönelik önermeler sunmak amaçlanmıştır. Ayrıca performans esaslı bütçeleme yaklaşımlarına göre seçilmiş bazı OECD ülkelerindeki bütçeleme unsurları ele alınmış ve bunlardan bazılarının Türkiye'deki sisteme entegre olup olamayacağına ilişkin çıkarımlar yapmak hedeflenmiştir. Bunun için çalışmada öncelikle bütçeleme sistemlerine yer verilmiş; daha sonra söz konusu ülkelerdeki bütçeleme unsurları üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Türkiye'deki bütçeleme bileşenleri detaylıca ele alınıp değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda stratejik planlama ve sisteme yeni dâhil olan program yapısı ile harcama gözden geçirmelerinin bir bütçeleme ekosistemi oluşturduğu ve bu ekosistemin sağlıklı işleyebilmesi için yukarıdan aşağı doğru bir metotla iyileştirmeler yapılmasının etkinliği artıracağı; bahsi geçen ülkelerde sonuç alınan uygulamaların da bu iyileştirmeler yapıldıktan sonra sisteme dâhil edilmesinin yararlı olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make evaluations about the components of budgeting in Turkey, to present suggestions about how some of these components should undergo changes in the production of performance information in a way that will affect the results and in the establishment of the plan-budget relationship. In addition, budgeting elements in some OECD countries selected according to performance-based budgeting approaches are discussed and it is aimed to make inferences about whether some of them can be integrated into the system in Turkey. For this purpose, first of all, budgeting systems were mentioned in the study. Then, the budgeting elements in the mentioned countries are emphasized. In the last part, budgeting components in Turkey are discussed in detail and evaluations and suggestions are made. As a result of the study, it has been evaluated that strategic planning and the newly included program structure and expenditure reviews create a budgeting ecosystem and that making improvements with a top-down method will increase efficiency in order for this ecosystem to function properly. It has been determined that it would be beneficial to include the implementations with results in the countries included in this study after these improvements are made.