Türkiye'de Performans Esaslı Bütçeleme Sisteminin Değerlendirilmesi ve Uygulama Örneği
Evulation of the performance based budget system in Turkey and a sample application
  1. Tez No: 207565
  2. Yazar: ÖZCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UYGUR TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çalısmamızın birinci bölümünde; bütçenin tarihsel gelisimi ve tanımı yapıldıktan sonra, bütçenin fonksiyonları ve prensiplerini ile günümüze kadar kamu mali yönetim alanındaki bütçeleme sistemleri açıklanmıstır. Çalısmamızın ikinci bölümünde; Türk Bütçe Sisteminin genel yapısı, kapsamı ile bütçenin hazırlanmasından denetimine kadar süren yasal süreç incelendikten sonra, bütçe sınıflandırması ve halen uygulanmakta olan Analitik Bütçe Sınıflandırılması incelenmistir. Çalısmamızın üçüncü bölümünde; performans esaslı bütçeleme sisteminin incelenmesine geçilmis ve bu kapsamda performans esaslı bütçeleme sisteminin tarihçesi, özellikleri, ilkeleri açıklanmıs, kamu mali yönetimi anlayısındaki değisim incelenmis, performans yönetimi ile mali yönetim arasındaki entegrasyon ele alınmıs ve diğer ülkelerdeki bütçeleme uygulamaları açıklanmıstır. Çalısmamızın dördüncü bölümünde; kamu mali yönetiminin yeniden yapılandırılması ihtiyacının niçin ortaya çıktığı açıklanmıs, Türkiye'de performans esaslı bütçeleme sistemine geçis hazırlıkları detaylı olarak incelenmis ve söz konusu bütçeleme sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği ile bu konuda karsılasılabilecek zorluklar açıklanmıstır. Çalısmamızın besinci ve son bölümünde ise; bir kamu kurulusundaki örnek bir uygulama incelenmistir.
Özet (Çeviri)
At the first section of our work; after having been declared functions and principles of budget, the description and historical process of budget has been described. And also, the budget systems in the area of the public financial management have been explained up to now. At the second section; first of all, general perspective of Turkish Budget System and the process of budget including budget inspection from beginning to end have been examined. Then budget classifications and the Analytical Budget Classification, still in use, have been deeply explored. Thirdly, we have worked on performance based budget systems. In this scope, we have expressed history and principles of performance based budget systems. And also, the effects of performance based budget systems on the public financial management have been explained. Moreover, the integration between performance management and financial management and budget applications on other countries has been described. Fourthly, why a need for reconstruction at the public financial management occurred has been explained. The preparations for applying performance based budget systems to Turkey have been studied deeply. And also, the difficulties of this process, including if this process is suitable for Turkey, have been expressed. At the last section, a sample budget application in a public organization has been studied.