Bankacılık sektöründe markalaşma süreci: Nevşehir iline yönelik uygulama
Branding process in the banking sector: Implementation in Nevsehir province
  1. Tez No: 774766
  2. Yazar: MUSTAFA MERT PINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRUCAN İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde başta küreselleşme, teknolojinin gelişmesi, üretim ve hizmetlerin yaygınlaşarak farklılaşması gibi nedenlerden dolayı, işletmeler yoğun rekabet ortamı içerisinde faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. İşletmeler, söz konusu rekabet ortamında rakipleriyle mücadele edebilmek için kurumsal bir kimliğinin ve rakiplerinden farklı olduğunu gösteren markasının olması gerekmektedir. Bu noktada işletmeler, markalaşma sürecine önem vermektedir. Literatür incelendiğinde bankalarda markalaşma süreci üzerine çalışmaların oldukça az olduğu görülmektedir. Bu çalışma kapsamında bankalarda markalaşma süreci ele alınarak, bu süreci etkileyen faktörler literatürden yararlanarak belirlenmiştir. Literatür destekli geliştirilen bu model hiyerarşik olarak ifade edilerek özgün bir model elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler kullanılarak Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) Yöntemi uygulanmıştır. Literatürde bankalarda markalaşma süreci üzerine AHP Yöntemi ile yapılan çalışmaların eksik olmasından dolayı bu çalışma önem arz etmektedir ve çalışmanın tasarım nedeni olarak görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda, bankaların markalaşmasında rol oynayan faktörler belirlenerek, önem derecelerine göre sıralanmıştır. Bu tez çalışmasının bulgularının literatüre katkı sağlayacağı düşünülmekte, çok kriterli karar verme teknikleri ve AHP Yöntemi ile yapılacak çalışmalara ön ayak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses carry out their activities in an intensely competitive environment due to reasons such as globalization, development of technology, widespread and differentiation of production and services. In order to compete with its competitors in this competitive environment, businesses need to have a corporate identity and a brand shows that it is different from its competitors. At this point, businesses attach importance to the branding process. When the literature is examined, it is seen that there are very few studies on the branding process in banks. Within the scope of this study, the branding process in banks is discussed and the factors affecting this process are determined by using the literature. This model, which is developed with the support of the literature, is expressed hierarchically and a unique model is obtained. Analytical Hierarchy Process (AHP) Method is applied by using obtained data. Due to the lack of studies on the branding process in banks in the literature with the AHP Method, this study is important and has been seen as the design reason of the study. As a result of the analysis, the factors that play a role in the branding of banks are determined and ranked according to their importance. It is thought that the findings of this thesis study will contribute to the literature and it is thought that it will lead to studies to be done with Multi-Criteria Decision Making methods and AHP Method.