Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücre hattında kuersetin ve bevacizumab'ın kombine etkisinin araştırılması
Investigation of combined effect of quercetin and bevacizumab on NON-small cell lung cancer cell line
- Tez No: 774764
- Danışmanlar: PROF. DAVUT ALPTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Akciğer kanseri dünyada insidans ve mortalitesi en yüksek kanser türlerinden olup, metastatik yeteneklerinin yüksek olması, ilaç direnci ve geç tanıdan dolayı çoğunlukla istenen tedavi yanıtları alınamamaktadır. Bu nedenle daha etkin, seçici ve yan etkileri minimize edecek tedavi arayışları artmıştır. Bunlardan bir tanesi de iki ya da daha fazla ilaç ya da terapinin birlikte uygulanması anlamına gelen politerapilerdir. Birçok biyolojik süreçte etkili en yaygın flavonoidlerden olan Kuersetin farklı ajanlarla kombine olarak kullanıldığında, tekli uygulamalarına göre daha etkili sonuçlar verdiği ve kanser hücrelerini yüksek oranda inhibe ettiği gösterilmiştir. Tümör gelişim ve vaskülarizasyonunun inhibisyonunda önemli bir hedef olan VEGF-A, etkinliğini, ilgili VEGFR'ye bağlanarak göstermektedir. Antianjiyogenik monoklonal antikor olan Bevacizumab, VEGF-A'ya bağlanarak VEGFR-2 ile etkileşimini engellemektedir. Çalışmamızda, Kuersetin ve Bevacizumab'ın kombine tedavisinin, küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücrelerinde sinerjistik etki göstereceğini düşündüğümüzden, MTT, Kristal Viyole, Scratch, Real-Time PCR ve ELISA gibi yöntemlerle hücre canlılığı, göçü, anjiyogenezi ve apoptozis üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmamız, sinerjistik etki oluşturacağı dozlarda uygulanan Kuersetin ve Bevacizumab kombinasyonunun kanser hücre canlılığı ve göçünü ciddi derecede inhibe ettiğini göstermiştir. Buna ek olarak, bu kombinasyonun VEGF-PI3K/Akt sinyal yolağını baskıladığını ve bu yolakla bağlantılı apoptozisi tetikleyebileceğini belirledik.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the cancer types with the highest incidence and mortality worldwide, and due to its high metastatic abilities, drug resistance and usually late stage of diagnosis, the expected treatment responses cannot be obtained. Therefore, the demand for more effective, targeted treatments that will minimize side effects have gained increasing attention. One of them is combination or polytherapy, which means the combination of two or more drugs or therapies. Quercetin, which is one of the most common flavonoids involved in various biological processes, has been shown to give more effective results and inhibit cancer cells at a high rate when used in combination with different agents. VEGF-A, which is an important target in the inhibition of tumor growth and vascularization, shows its efficacy by binding to the related VEGFR. Bevacizumab, an antiangiogenic monoclonal antibody, binds to VEGF-A and prevents its interaction with VEGFR-2. In our study, the effect of combined treatment of Quercetin and Bevacizumab on cell viability, migration, angiogenesis and apoptosis was investigated by methods such as MTT, Crystal Violet, Scratch, Real-Time PCR and ELISA, since we think that the combined treatment will have a synergistic effect on non-small cell lung cancer cells. Our study showed that the combination of Quercetin and Bevacizumab, applied at doses that would create a synergistic effect, severely inhibited cancer cell viability and migration. In addition, we determined that this combination suppresses the VEGF-PI3K/Akt signaling pathway and may trigger this pathway-mediated associated apoptosis.