Evli bireylerde bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the mediator role of cognitive emotion regulationstrategies in the relationship between attachment styles and psychological well-being in married individuals
- Tez No: 774785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Evliliği etkileyen birçok farklı değişken bulunmaktadır. Evli bireylerin psikolojik iyi oluşları evliliğin durumunu, kalitesini, devamlılığını etkileyen bir değişkendir. Diğer yandan bireylerin bağlanma stilleri ve bilişsel duygu düzenlemelerinin hem evli bireylerin psikolojik iyi oluşunu hem de diğer süreçlerini etkilediği düşünülmektedir. Bu araştırmanın esas amacı evli bireylerde bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin aracı rolünü incelemektir. Bu araştırmada ayrıca evli bireylerin bağlanma stillerine, psikolojik iyi oluşlarına ve bilişsel duygu düzenlemelerine etki eden sosyodemografik değişkenlerin etkisi incelenmektedir. Bir diğer amaç ise bağlanma stilleri, psikolojik iyi oluş ve bilişsel duygu düzenleme arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi İstanbul ve Kocaeli illerinde yaşayan, yaşları 27-75 arasında değişen 230 kadın ve 179 erkek olmak üzere 409 evli kişiden oluşmaktadır. Katılımcılara, Sosyodemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Evli Bireylerde Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulandı. Araştırmanın analiz sonuçlarında bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin alt boyutu olan yıkımın, evli bireylerde bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş arasında %14 oranında aracı rolü oynadığı saptandı. Evli bireylerde bağlanma stilleri ile psikolojik iyi oluş arasında orta düzeyde pozitif yönde ilişki tespit edildi (r=.495; p< 0.01). Evli bireylerin psikolojik iyi oluşlarının; cinsiyet, eğitim durumu, gelir düzeyi, meslek türü, evlilik süresine göre anlamlı farklılık gösterdiği saptandı. İleride evli bireylerle yapılacak çalışmalarda bağlanma ve psikolojik iyi oluşu değerlendirirken bilişsel duygu düzenleme stratejileri göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
There are many different variables that affect marriage. Psychological well-being of married individuals is a variable that affects the status, quality and continuity of marriage. On the other hand, it is thought that individuals' attachment styles and cognitive emotion regulation affect both the psychological well-being of married individuals and their other processes. The main purpose of this study is to examine the mediating role of cognitive emotion regulation strategies in the relationship between attachment styles and psychological well-being in married individuals. This study also examines the effects of sociodemographic variables on attachment styles, psychological well-being, and cognitive emotion regulation of married individuals. Another aim is to examine the relationship between attachment styles, psychological wellbeing, and cognitive emotion regulation. The sample of the study consists of 409 married people, 230 women and 179 men, aged between 27-75, living in the provinces of Istanbul and Kocaeli. Sociodemographic Information Form, Inventory of Experiences in Close Relationships, Cognitive Emotion Regulation Scale, and Married Psychological Well-Being Scale were administered to the participants. In the analysis results of the study, it was determined that destruction, which is a sub-dimension of cognitive emotion regulation strategies, played a mediating role by 14% between attachment styles and psychological wellbeing in married individuals.