İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisinin kuşaklar bağlamında incelenmesi
Researching the effect of the employer brand in increasing qualified human resources employment in organizations
- Tez No: 774787
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma insan kaynakları yönetimi, örgütsel bağlılık ve kuşak kavramları hakkında bilgi vermek, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisinin kuşaklar bağlamında incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada kuramsal ve kavramsal bölümlerin oluşturulmasında literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Literatürde insan kaynakları yönetimi, örgütsel bağlılık, kuşak kavramı ve bu kavramların birbiriyle ilişkisini ifade eden araştırmalar incelenerek çalışmaya aktarılmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılarak İstanbul, Ankara, Gaziantep, Malatya, Kayseri illerinde çalışan tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 407 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek bulgular ortaya koyulmuştur. Araştırma sonucunda insan kaynakları yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığa pozitif yönlü etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in order to give information about the concepts of human resources management, organizational commitment and generation, and to examine the effects of human resource management practices on organizational commitment in the context of generations. In the research, the literature review method was used in the formation of the theoretical and conceptual sections. In the literature, researches expressing the concept of human resources management, organizational commitment, generation and the relationship between these concepts were examined and transferred to the study. In the application part of the study, data were collected from 407 people selected by random sampling method, working in the provinces of Ankara, Gaziantep, Malatya, Kayseri using the survey method, one of the quantitative research methods. The collected data were analyzed in the SPSS program and the findings were revealed. As a result of the research, it has been determined that human resource management practices have a positive effect on organizational commitment.