Kaygusuz Abdal'ın Saraynâme adlı eserinde tasavvuf anlayışı
The understanding of sufism in Kaygusuz Abdal's work named Saraynâme
  1. Tez No: 774842
  2. Yazar: MERSİYE ŞALLI KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada Alevi-Bektâşi edebiyatının kurucularından kabul edilen ve XIV. yy'ın ikinci yarısı ile XV. yy'ın ilk yarısında yaşamış olan şâir-mutasavvıf Kaygusuz Abdal'ın Saraynâme isimli eseri incelenecektir. Çalışma iki ana bölümde ele alınacaktır. İlk bölümde Kaygusuz Abdal'ın hayatı ve eserleri, ikinci bölümünde ise çalışmanın ana eksenini oluşturan Saraynâme'nin tasavvûfî açıdan tahlili yapılacaktır. Saraynâme içerisinde yer alan tasavvûfî kavramlar belirli bir usul ile tespit edilecek ardından da tasnife tabi tututarak tasavvuf perspektifinden açıklanacaktır. Ayrıca Kaygusuz Abdal'ın Saraynâme dışındaki eserleri de incelenerek mensup olduğu gelenek ve tasavvuf anlayışı ortaya konulacaktır. Buradan hareketle eserlerinde gözüken Kaygusuz Abdal profilinin İslâm tasavvuf çizgisindeki yeri tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, he is accepted as one of the founders of Alevi-Bektashi literature and XIV. the second half of the century and the XV. the work named Saraynâme of the poet-sufi Kaygusuz Abdal, who lived in the first half of the century, will be examined. The study will be discussed in two main parts. In the first part, Kaygusuz Abdal's life and works, and in the second part, Saraynâme, which constitutes the main axis of the study, will be analyzed from a mystical point of view. The mystical concepts in the Saraynâme will be determined with a certain method and then classified and explained from the perspective of sufizm. In addition, Kaygusuz Abdal's works other than Saraynâme will be examined and his tradition and understanding of sufizm will be revealed. From this point of view, it will be tried to reveal the common and different aspects of Kaygusuz Abdal's profile, which appears in his works, with Kaygusuz in today's sufizm perception.