Kaygusuz Abdal'ın Vücûd-nâme adlı eserinin tasavvufi tahlili
The mystic analysis of Kaygusuz Abdal's work named Vücûd-nâme
  1. Tez No: 527947
  2. Yazar: RAHİME ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖGKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Kaygusuz Abdal‟ın Vücûd-nâme adlı mensur eserinin tasavvuf kavramları açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Tasavvufun en önemli amacı, insanın seyr ü sülûk yoluyla Hakk‟ı tanımasına ve Allah‟a ulaşmasına vesile olmaktır. Mutasavvıflar manevi eğitimde âdemin önünde ışık tutan rehberlerdir. Kur‟an ve sünnet merkezli, tasavvuf hayatını kendine özgü yaşam tarzıyla şekillendiren mutasavvıflardan biri de Kaygusuz Abdal‟dır. Kaygusuz, Kalenderî şeyhi olduğu ifade edilen Abdal Mûsâ‟nın müridi ve Bektaşî Tarikat ilkelerinin oluşmasında temel teşkil eden gönül insanıdır. Çalışmanın birinci bölümünde Kaygusuz Abdal‟ın hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Menkabevî hayatı için, daha çok Abdurrahman Güzel‟in menâkıbnâme nüshasından yararlanılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın omurgasını teşkil eden, Kaygusuz Abdal‟ın Vücûd-nâme adlı mensur eserinin metni verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Vücûd-nâme adlı eserdeki tasavvuf kavramları incelenmiştir. Kaygusuz‟un Yaratanını tanımadaki serüveni ortaya konulmuştur. Eserinde insan vücudunun çeşitli uzuvlarıyla, bazı dini, tasavvufi ve kozmik kavramlar arasında teşbihler yapmıştır. Mürşidin önemi üzerinde durulmuş, vahdet-i vücûd konusuna değinilmiştir. Âyet ve hadislerle tasavvuf kavramları süslenilmiş, kavramların anlaşılır hâle gelmesi örneklerle pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine Kaygusuz Abdal‟s work titled Wujd-nâme in terms of Sufi concepts. The most important aim of mysticism is to help human know Hakk through human education and reach Allah. Sufis are guides who shed light in front of the human in spiritual education. It is Kaygusuz Abdal, one of the sufi-centered Qur‟anic and circumcised, sufistic life forms that shape their own life style. It is the good hearted person who is the basis of the formation of the principles of Abdul Musa‟s disciples and Bektashi orders, which are expressed as Kaygusuz, Kalenderi shah. In the first part of the work, the lives and works of Kaygusuz Abdal were discussed. For Menagavebi life, it was mostly benefited from Abdurrahman Güzel‟s menâkıbnâme edition. In the second part, the text of the work of Kaygusuz Abdal, Vücud-nâme, which constitutes the backbone of the study, is given. In the third chapter, the work called Vücud-nâme was examined in terms of mystic concepts. The adventure in the definition of Kaygusuz‟s Creator was revealed. In his work he has made comparions among various religious, mystical and cosmic concepts of the human body. Mentor‟s emphasis was on emphasis, and on the subject of unity of existence. Sufi concepts have been embellished with verses and hadiths, and the understanding of the concepts has been reinforced with examples.