Cumhuriyet Dönemi hikâye ve romanlarının gotik edebiyat çerçevesinde Batılı örneklerle karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of Republic Era stories and novels with Western examples in the framework of gothic literature
- Tez No: 774848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR CAN DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gotik edebiyat, ilk ortaya çıktığıİngiliz edebiyatından bu yana dünyanın pek çok yerine yayılıp gelişimini sürdüren bir edebiyat türü olmuştur. Bu anlayışla yazılan eserlerde korku ve dehşet uyandırma ön plandaykendiğer yandan okurun bundan edebî zevk alması da amaçlanır. Gotik edebiyatın yüzyıllar boyunca dünyanın birçok yerinde sevilip rağbet görmesi ve ayrıca Türk edebiyatını da etkilemesi bilinen bir gerçektir. Korkuyu ortaya çıkaran ve gotik eserlerin yazılıp rağbet görmesinin altında yatan birtakım teorik fikirler ve psikolojik etmenler de önemlidir. Türk edebiyatına Batı edebiyatı aracılığıyla dâhil olan roman ve hikâye, gotik edebiyat konusunda Batı edebiyatındaki pek çok önemli eserden etkilenir. Özellikle modernizmin ve çağdaşlaşmanın hızlı bir seyir izlediği cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında yazılmış gotik roman ve hikâyelerde Batı'nın gotik anlayışı kendisini kuvvetli bir biçimde hissettirir. Dönem içerisinde zaman zaman bazı duraklamalar olsa da Türk yazarlar, Batı'nın gotik anlayışını pek çok zaman benimser. Özellikle cumhuriyetin ilk yılları ile 1980 sonrasında gelen dönem, Türk edebiyatında gotik eserlerin çokça yer edindiği dönemlerdir. Bu açıdan bakıldığında Türk edebiyatına ait gotik eserler üzerindeki Batı edebiyatı etkisini ortaya çıkarmak önemli bir olaydır. Ele aldığım bu tez çalışmamda gotik edebiyatın tarihsel süreci ve teorik altyapısı ele alındıktan sonra Türk edebiyatının ve Batı edebiyatının önemli gotik eserleri incelenmiş, ardından da tek tek karşılaştırma yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gothic literatüre has been a type of literature that has spread and developed in many parts of the world since its first appearance in English literature. In the works written with this understanding, while arousing fear and horror is at the forefront, on the other hand, it is aimed for the reader to take literary pleasure from it. It is a well-known fact that Gothic literature was in demand and loved in many parts of the world for centuries and also influenced Turkish literature. A number of theoretical ideas and psychological factors that underlie the writing and popularity of gothic works are also important. Novels and stories, which are included in Turkish literature through Western literature, are influenced by many important works in Western literature on gothic literature. Especially in the gothic novels and stories written in the Turkish literature of the republican period, where modernism and modernization followed a rapid course, the gothic understanding of the West makes itself felt strongly. Although there are some pauses from time to time during the period, Turkish writers often adopt the gothic understanding of the West. Especially the first years of the Republic and the period after 1980 were the periods when gothic works greatly took place in Turkish literature. From this point of view, it is an important event to reveal the influence of Western literature on the gothic works of Turkish literature. In this thesis that I dealt with, after the historical process and theoretical background of gothic literature were discussed, important gothic works of Turkish and Western literature were examined, and then one by one comparison was made.