Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin besin seçimlerini etkileyen etmenler ile beden kütle indeksleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between factors affecting food choices and body mass indexes of Hasan Kalyoncu University Faculty of health sciences students
  1. Tez No: 774862
  2. Yazar: NESLİHAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin besin seçimlerini etkileyen etmenler ile beden kütle indeksleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma, Nisan 2022- Haziran 2022 tarihlerinde Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim gören 18-28 yaş arasında 51'i erkek, 145'i kadın olmak üzere 196 gönüllü birey ile yapılmıştır. Bireylerin genel bilgileri, günlük enerji harcaması kaydı, boy ve vücut ağırlığı bilgileri alınmış, Beden kütle indeksleri (BKİ) hesaplanmış ve sınıflandırılmıştır. Besin seçimlerini etkileyen etmenlerin belirlenmesi için Besin Seçim Testi (Food Choice Questionnaire/ FCQ) uygulanmıştır. Bu testten elde edilen puanlara göre besin seçimlerini etkileyen etmenlerin önem sıralaması değerlendirilmiştir. Bireyler için besin seçimini etkileyen en önemli etmen duyusal çekiciliktir, en az önemsenen etmen ise etik kaygıdır. Bireylerin BKİ sınıflamalarına göre ağırlık kontrolü etmeni puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Bireylerin BKİ sınıflamalarına göre dikkat çeken reklam, besin etiketi okuma durumu arasında istatiksel olarak anlamlı farklar bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the factors affecting the food choices of Hasan Kalyoncu University Faculty of Health Sciences students and their body mass indexes. The research was conducted with 196 volunteers, 51 male and 145 female, between the ages of 18-28, who were studying at Hasan Kalyoncu University Faculty of Health Sciences between April 2022 and June 2022. General information of the individuals, daily energy expenditure record, height and body weight information were obtained. Body mass indexes (BMI) were calculated and classified. Food Choice Questionnaire/FCQ was applied to determine the factors affecting food choices. According to the scores obtained from this test, the order of importance of the factors affecting food choices was evaluated. The most important factor affecting food choice for individuals is sensory appeal, while the least important factor is ethical concern. A statistically significant difference was found between the weight control factor scores of the individuals according to their BMI classification (p0.05). There were no statistically significant differences between the which attracted the attention advertisement, status of reading food label according to their BMI classification of individuals (p>0.05).