Küresel krizlerin örgütlerdeki yönetim tarzları üzerine etkisi
The effect of global crises on management styles in organizations
- Tez No: 774861
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, küresel bir kriz bağlamında Covid-19 salgınının yönetim tarzı üzerindeki etkisini gözlemlemek, yöneticilerin kriz ortamında nasıl bir yönetim tarzı boyutları geliştirip çalışanlara karşı davranış sergilediğini incelemek ve kriz karşısında etkili bir yönetim sergilemek adına yöneticilere yol gösterebilecek çıktıları ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde yönetim ve liderlik tarzını oluşturan boyutlar üzerinde durulmuş ikinci bölümde kriz, küresel kriz ve Covid-19 kavramları açıklanıp örgütler üzerindeki etkileri hakkında bilgi verilmiş üçüncü bölümde ise kolayda, kartopu ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemleri kullanılarak iş hayatında Covid-19 dönemini geçirmiş 26 çalışanla görüşme gerçekleştirilip yöneticilerin salgının arttığı ve azaldığı dönemde nasıl bir yönetim tarzı sergilediği araştırılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve sonuca ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, salgın öncesi dönem ile salgın dönemi arasında yöneticilerin yönetim tarzı boyutları ve davranışlarında farklılıkların oluştuğu, bu oluşan farklılıkların salgının azaldığı dönemde de devam ettirildiği ve salgınla beraber yöneticilerde yeni yönetim tarzı boyutu ve davranışlarının kazanılabileceği görülmüştür. Araştırmada ayrıca salgınla beraber değişen çalışma düzenlerinin de yöneticilerin yönetim tarzları ve davranışları üzerinde etkisinin olabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to observe the impact of the Covid-19 epidemic on the management style in the context of a global crisis, to examine what type of management style dimensions the managers develop and show towards the employees in the crisis environment, and to reveal the outputs that can guide the managers to exhibit an effective management in the face of the crisis. In the first part of the study, I focused on the dimensions that are comprised the management and leadership styles, and in the second part, the concepts of crisis, global crisis and Covid-19 and its effects on organizations. In the third part of the study, by using convenience, snowball, and maximum variation sampling methods, I conducted interviews with 26 employees who have experienced the Covid-19 period in their business life. Data obtained from the participants is analyzed using the content analysis method and result was reached. As a result of the study, findings show there are differences in the dimensions and behaviors of managers' management style between pre-epidemic period and the epidemic period and that these differences have been continued in the period when the epidemic decreased. I found that new management style dimensions and behaviors could be gained by managers with the epidemic. Moreover, the study reveals that changing work patterns with the epidemic could have an impact on the management styles and behaviors of managers.