The impact of remote working on Türkiye's energy consumption and greenhouse gas emissions: Learning from the experiences of COVID-19 era
Uzaktan çalışmanın Türkiye'nin enerji tüketimine ve sera gazı emisyonlarına etkisi: COVID-19 döneminden deneyimler
  1. Tez No: 774911
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ekonomisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'de ilk Covid-19 vakası 11 Mart 2020'de açıklanmıştır. Hastalığın küresel bir salgına dönüşmesi iş yapma biçimini köklü şekilde değiştirmiştir. Uzaktan çalışma, ofisten çalışmaya önemli bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu dönüşüm kapsamında Türkiye'de 2020 ve 2021 yıllarının belirli aylarında uzaktan çalışmanın hayata geçirilmesi, enerji tüketiminde ciddi düşüşlere neden olmuştur. Bu çalışmanın ilk amacı tüm ülke potansiyelinin kullanıldığı durumunda, uzaktan çalışmanın Türkiye'de otomobil yakıt tüketimi (motorin, benzin, LPG) ve elektrik tüketimi açısından sağlayacağı enerji tasarrufunu tespit etmektir. İkinci amaç ise enerji tüketimindeki bu düşüşün, Türkiye'nin sera gazı emisyonlarını azaltmadaki katkısını ortaya koymaktır. Üçüncü hedef ise, salgın bittiğinde uzaktan çalışmanın kalıcı olarak uygulanması için olası itici güçleri belirlemektir. Uzaktan çalışma sonucunda otomobil yakıt tüketiminde bir düşüş beklemek tahmin edilebilir olsa da, bu çalışma uzaktan çalışmanın elektrik tüketimini de azalttığını ortaya koymuştur. Sonuçlara göre Türkiye tüm potansiyelini kullanması durumunda, uzaktan çalışma ile ülke toplam enerji tüketiminin %1,66'sına tekabül eden 1,8 milyon ton petrol eşdeğeri enerji tüketimini azaltma imkanına sahiptir. Bu tutar ekonomik olarak 2019 fiyatlarına göre 1.4 milyar ABD dolarına karşılık gelmektedir. Toplam 7,73 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı emisyonu azaltımı ile Türkiye, ulaşım kaynaklı emisyonlarını %3,2, elektrik kaynaklı emisyonlarını ise %3,79 oranında azaltabilecektir. Bu nedenle, Türkiye'nin net fosil yakıt ithalatçısı ve Paris Anlaşmasına taraf bir ülke olduğu göz önünde bulundurulduğunda, uzaktan ve hibrit çalışmanın tamamlayıcı bir enerji verimliliği ve iklim değişikliği politikası olarak teşvik edilmesinde fayda görülmektedir. Bu çalışma pandemi dönemi tecrübelerinden faydalanarak normal koşullar altında uzaktan çalışmanın rafine edilmiş petrol ürünleri ve elektrik tüketimini azaltmadaki faydasını ortaya koymayı amaçlarken, gelecek çalışmalarda, uzaktan çalışmanın Rusya-Ukrayna Savaşı gibi enerji krizi dönemlerinde doğalgaz da dâhil olmak üzere enerji tüketimi üzerindeki etkilerinin araştırılmasında fayda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The first Covid-19 case was announced on March 11, 2020 in Türkiye. The transformation of the disease into a global epidemic has radically changed the way of doing business. Remote working emerged as an important alternative to office working. As part of this transformation, Türkiye put in force this practice in certain months of 2020 and 2021, which led to serious decline in energy consumption. The first aim of this study is to find out the contribution of remote working on reducing Türkiye's energy consumption in car fuel (diesel, gasoline, LPG) and electricity in case the country's whole potential is used. The second aim is to reveal the contribution of this decline in energy consumption on reducing Türkiye's greenhouse gas emissions. The third goal is to determine the possible drivers for the permanent implementation of remote working when the outbreak is over. Although it is presumable to expect a fall in car fuel consumption as a result of remote working, this study revealed that it also decreased electricity consumption. According to the results, in a scenario where Türkiye's remote working potential is fully utilized, the country can reduce 1.8 million tons of oil equivalent of it's energy consumption which corresponds to 1.66% of the total energy consumption and 1.4 billion USD dollars with 2019 prices. With a total of 7.73 million tons carbon dioxide equivalent GHG emission mitigation, Türkiye will be able to reduce its transport related emissions by 3.2% and electricity related emissions by 3.79%. Therefore, considering that Türkiye is a net fossil fuel importer country and a party to the Paris Agreement, it is necessary to promote remote and hybrid working as a complementary energy efficiency and climate change policy. While this study aims to reveal the benefits of working remotely in reducing the consumption of refined petroleum products and electricity under normal conditions by making use of the experiences of the pandemic period, it is beneficial to investigate the effect of remote working on energy consumption, including natural gas, during energy crises such as the Russia-Ukraine War in future studies.