أثر جائحة كورونا على سلاسل التوريد الدولية لشركات اللاجئين السوريين في غازي عنتاب وإسطنبول
COVID-19'un Gaziantep ve İstanbul'daki Suriyeli ve mülteci şirketlerindeki uluslararası tedarik zincirlerine etkisi / Impact of the COVID-19 on international supply chains for Syrian refugeecompanies in Gaziantep and Istanbul
- Tez No: 774910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAMID ALAWAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, ticari ve endüstriyel şirketlerin faaliyetleri de dahil olmak üzere tüm dünyada değişikliklere neden olan küresel salgın Corona (COVID-19) sırasında Türkiye'deki mültecilerin şirketleri için uluslararası tedarik zincirlerinin esneklik boyutunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Böylece mültecilerin şirketlerinin kapanmalardan ne ölçüde etkilendiğini belirlenecektir. Hükümetler tarafından kaynakların ve ürünlerin uluslararası alanlardaki hareketini sınırlamak veya azaltmak için uluslararası düzeyde uygulanan tam ve sıhhi izolasyon operasyonları bu konu içindedir. Alt hedefler ise mültecilerin şirketlerinin uluslararası tedarik zincirlerinin faaliyetlerine etkisini vurgulayarak uluslararası tedarik zincirlerinin dayanıklılığını ve küresel krizlere tepkilerini belirlemektir (bilgi, hammaddeler, envanter, işleme, fiziksel dağıtım ve nakliye). Vaka çalışması aracı olarak; ölçülebilir veriler elde etmek için şirket yöneticileri ile uzun görüşmeler yanında veri toplama aracı olması için kişisel gözlem ile alınmıştır. Özellikle (İstanbul ve Gaziantep) araştırma için başlangıç merkezidir. Çalışmanın en önemli bulguları, kapanmaların ihracatçı ve ithalatçıları kaynaklarını çeşitlendirmeye yöneltmesi ve imalatçıların kendi ana pazarlarına yakın tesisler kurmasıdır. İhracatçı ve ithalatçıların mesafeleri kısaltıp yakınlaşmaya yönelmesidir. Coğrafi olarak pazarlarını, yani zincirin başı ile sonu arasındaki coğrafi mesafeleri daraltmaya başlamışlardır. Öte yandan, neredeyse tasfiye ve iflasa varan büyük maddi kayıplar görülmüş zincirin aşamaları boyunca ek maliyetler ortaya çıkmıştır. Pandemi mültecilerin şirketleri ve hareketleri üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olmuştur. Sonuçların da gösterdiği gibi, birçoğunda bu yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the flexibility dimension of international supply chains for the companies of refugees in Turkey during the global epidemic Corona (COVID-19), which has caused changes all over the world, including the activities of commercial and industrial companies. Thus, it will be determined to what extent the companies of refugees have been affected by the closures. This includes the full and sanitary isolation operations implemented at the international level by governments to limit or reduce the movement of resources and products in international areas. The sub-objectives are to identify the resilience of international supply chains and their response to global crises (information, raw materials, inventory, processing, physical distribution and transport) by emphasizing the impact of refugees' companies on the activities of international supply chains. As a case study tool; In order to obtain measurable data, it was taken with personal observation to be a data collection tool as well as long interviews with company managers. Especially (Istanbul and Gaziantep) it is the starting center for research. The most important findings of the study are that the closures led exporters and importers to diversify their sources and manufacturers established facilities close to their home markets. It is the tendency of exporters and importers to shorten the distances and get closer. Geographically, they have begun to narrow their market, that is, the geographical distances between the beginning and the end of the chain. On the other hand, there have been huge financial losses, almost liquidation and bankruptcy, and additional costs have arisen throughout the stages of the chain. The pandemic has had a very negative impact on the companies and movements of refugees. As the results show, many have experienced this.