An evaluation of material characteristics and hygrotermal performance of ecological thermal insulation materials for use in timber frame buildings
Ahşap karkas yapılarda kullanılan ekolojik ısı yalıtım malzemelerinin malzeme özelliklerinin ve ısıl-nemsel performanslarının değerlendirilmesi
- Tez No: 774942
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Toksik özelliklere sahip ısı yalıtım malzemelerinin kullanıcılar ve ekosistem üzerindeki etkisi doğal ısı yalıtım malzemeleri arayışlarına yol açmıştır. Bu çalışma, mantar, hindistan cevizi ve selüloz bazlı ekolojik ısı yalıtım malzemelerinin özelliklerini sergilemeyi ve örnek bir ahşap çatkılı yapıda bu malzemeleri kullanarak yapının ısıl ve nemsel davranışlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Amorim ve CelluBor'dan temin edilen ekolojik ısı yalıtım malzemelerinin (Corkoco, Expanded Corkboard, CelluBor) fiziksel, termal ve higrik özellikleri ODTÜ Mimarlık Fakültesi Malzeme Koruma Laboratuvarı'nda yürütüldü. Burada yoğunluk, gözeneklilik, termal iletkenlik, özgül ısı kapasitesi, su buharı geçirgenliği ve kılcal su emme hakkında veriler toplandı. Ardından WUFI Plus simülasyonu ile ekolojik ısı yalıtım malzemelerinin örnek ahşap yapıdaki kullanımının ısıl ve nemsel özellikleri karşılaştırıldı. Araştırılan dört örnekten en iyi malzeme özelliklerini gösteren malzemenin genleştirilmiş mantar pano (EC1) olduğu görülmüştür. Çalışılan bütün malzemeler enerji kullanımı ve ısı yalıtımı açısından TS 825 standardına göre kabul edilebilir değerlerde sonuçlar vermiştir. Seçilen ahşap çatkı yapıdaki ısıl ve nemsel performansın da ideal olarak yine EC1 ile sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effects of thermal insulation materials with toxic properties on users and on the ecosystem have led to the search for natural thermal insulation materials. The aim of this research was to study the properties of cork, coconut fiber, and cellulose-based ecological thermal insulation materials (ETIM) and to evaluate the hygrothermal behavior of the structure by using these materials in a sample timber framed structure. The physical, thermal and hygric properties of the selected ecological thermal insulation materials (Corkoco, Expanded Corkboard, CelluBor) that were obtained from Amorim and CelluBor were determined in the laboratory at METU Materials Conservation Laboratory at the Faculty of Architecture; and data was gathered on their bulk density, apparent porosity, thermal conductivity, specific heat capacity, water vapor permeability, and capillary water absorption. Thereafter, WUFI Plus simulation software was used to compare the use of ETIMs in a timber frame structure in terms of their hygrothermal properties. Expanded Corkboard (EC1) was found to be the material showing the best material properties out of the four investigated samples. All the materials studied gave acceptable results in terms of energy consumption and thermal insulation according to the TS 825 standard. It has been seen that the hygrothermal performance in the selected timber frame structure is also ideally achieved with EC1.