From the state of degeneration to regeneration: Improving health and wellbeing within architectural implementations
Dejenerasyon durumundan rejenerasyona: Sağlığın ve esenliğin mimari uygulamalar içerisinde geliştirilmesi
- Tez No: 774946
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Artık yozlaşan sistemlerin içine hapsolmuş olan sağlık ve esenlik kavramları, yapılı çevrenin ayrılmaz bir parçası olup, yeniden kurulması ihtiyacını doğurmaktadır. Yapılı çevrenin dejeneratif modellerinde, insanların bel bağladıkları dış kaynaklara bağımlılık söz konusuyken, dünya hem insanlar hem de çevre üzerinde sağlık açısından olumlu etkilerle çalışan sistemlere gereksinim duymaktadır. Rejeneratif gelişim ise, yozlaşmayı ortadan kaldırmayı ve hatta tersine çevirmeyi amaçlayan döngüsel sistemler aracılığıyla bütüncül bir düşünce sunmakla kalmaz, aynı zamanda İnsan Yapılı Çevre Etkileşimi açısından 'yenilenme' durumunun yeniden kazanmasına yardımcı olur. Bu tezde, yozlaşma için alınan önlemlerin aşırılıklar ile başa çıkmak için yeterli olmadığı ve rejeneratif gelişimin, insan sağlığını ve refahını olduğu kadar gezegensel refahı da merkeze alarak çözümler sunabildiği için önplana çıkarılması gereği savunulmaktadır; bunu yaparken esenliğin mimari uygulamanın içindeki yerinin fiziksel, entelektüel ve duygusal boyutlarda araştırılması hedeflenmektedir. Araştırma projelerinin incelenmesinin bir sonucu olarak, sağlık ve esenlik iyileştirme parametrelerini tanımlamak için biyofilik kalıplardan ve Well Sertifikasyonundan türetilmiş bir esenlik korelasyon çizelgesi oluşturulmuştur. Türetilmiş metodoloji, sağlık ve esenlik gelisiminin çevrenin yaşanabilirliğini de iyileştiren çeşitli unsurlarla sağlanabileceğini göstermek için Türkiye'den seçilen iki vaka çalışması üzerinde uygulanmasıyla açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The notions of health and well-being, which are now entrapped within degenerative systems, are inseparable components of the built environment which creates a need for it to be re-established. Within degenerative patterns of the built environment, there is a dependence on outer resources in which people rely upon as well whereas the planet earth requires systems that operates with health-wise positive impacts on both people and the environment. Regenerative development, on the other hand, not only offers a holistic thinking through circular systems that aims to eliminate or even reverse degeneration but also helps it to regain its state of 'regenesis' within built environment. It is argued in this thesis that the precautions taken for degeneration are not enough to cope with the extremes, and regenerative development is able to offer solutions as it centers human health and wellbeing as much as planetary wellbeing, therefore, aims to analyze the wellbeing component in relation to physical, intellectual and emotional dimension within architectural implementations in order to shed light to regenerative potentials in an effort to support wellbeing nourishment. As a result of the investigation of several research projects, a derivative wellness correlation chart is formed from biophilic patterns and Well Certfication in order to define parameters for health and wellbeing improvement. Derived methodology is explained by its application on selected two case studies from Turkey so as to demonstrate health and wellbeing nourishment can be achieved through several elements of which also improve livability of environment.