Individual energy conservation behavioral model towards sustainable and smart communities: Kadikoy case study
Sürdürülebilir ve akıllı topluluklara yönelik bireysel enerji tasarruf davranışı modeli: Kadıköy örneği
  1. Tez No: 774972
  2. Yazar: RUMEYSA CEYLAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AYŞEGÜL ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
COVID-19 sonrasındaki gelişmeler ve Rusya-Ukrayna siyasi çatışmaları sonucunda, ilk ciddi küresel enerji krizinin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, tüm dünya ülkelerini önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Bu çerçevede yapılan önemli çalışmalar, 2050 yılına kadar doğal kaynakların her geçen gün önemli ölçüde azalacağına dikkat çekerken, küresel enerji talebinin ise hızla artacağını duyurmuştur. Net sıfır emisyon hedefleri, iklim acil durum çağrıları (1,5 ◦C küresel ısınma sınırı), akıllı çevresel dönüşümler ve enerji geçiş çabaları gibi iklim eylem planları kapsamındaki girişimler ise sürdürülebilir bir gelecek için umut vaat eden gelişmelerdir. Geçtiğimiz son 20 yılda, tarım ve sanayi ekonomisinden bilgiye dayalı ekonomiye geçiş bağlamında şehirleri ve toplulukları, sürdürülebilirlik kapsamında, yeniden inşa etmek için çeşitli girişimlerde bulunulduğu görülmektedir. Bunlardan biri olarak, Akıllı Şehirler ve Topluluklar olgusu, yeni teknolojileri kentsel hayata geçirmenin ötesinde, bilgi çağındaki insanların sorunlarını daha yenilikçi bir şekilde çözmek için teknolojiyi nasıl kullandıklarını anlama girişimi olarak görülmelidir. Ayrıca, Akıllı Şehirler ve Topluluklar, vatandaşların yaşam tarzlarını daha inovatif bir şekilde kontrol etmeleri, kentsel yaşamdaki karar verme süreçlerine aktif katılım sağlamaları ve tüm paydaşlarla işbirliği yapmaları için bilgi ve iletişim teknolojilerinin gücünden yararlanmaktadır. Bu nedenle çalışma, davranış değişikliği temelli bir yaklaşımla, akıllı şehirlerde vatandaş katılımının güçlendirilmesinin kritik rolüne ve artan önemine dikkat çekmektedir. Bu tez kentsel planlama perspektifinden, disiplinlerarası bir çerçevede, geri bildirim ve müdahale mekanizmalarının enerji tasarrufu davranışı üzerindeki etkinliğini inceleyerek sürdürülebilir enerji toplulukları oluşturulmasına yönelik katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çünkü, kentlerde enerji tüketimini azaltmak için en etkin ve en uygun maliyetli stratejilerden biri, hane düzeyinden başlayarak topluluk düzeyine kadar gelişen ve yayılan enerji tasarruf eylemlerini teşvik etmektir. Bu doğrultuda, çalışma kapsamında, sekiz ay boyunca İstanbul'un Kadıköy ilçesinde yaşayan 100 gönüllünün enerji tasarrufu davranışları incelenmekte, ve geri bildirim ve müdahale mekanizmalarının enerji tasarrufu davranışlarına etkisi tasarlanan davranış anketi aracılığıyla ölçülmektedir. Çalışmanın bulguları, akıllı şehirlerdeki akıllı teknolojiler aracılığıyla aşağıdan yukarıya enerji dönüşümü perspektifinden vatandaş katılımını ve veriye dayalı geri bildirim döngülerini güçlendirme açısından hem yerel yönetim hem de enerji sektörünün geleceği için değerli bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The first severe global energy crisis is currently affecting the world, predominantly in European countries. The global energy demand will increase significantly by 2050, while natural resources dramatically decrease every day. However, net-zero emissions targets, climate emergency calls (1.5 ◦C global warming limit), smart environmental transformations, and energy transition efforts bring hope for fundamental changes in climate action globally. In this context, there have been many attempts to rebuild cities and communities in the context of a huge transition from an agricultural and industrial economy to a knowledge-based economy. As one of them, Smart Cities and Communities phenomenon is more than just a matter of putting new technologies into place; instead, it is an attempt to understand how people use technology to solve their problems more innovatively in the information age. Moreover, Smart Cities and Communities are utilizing technology to empower citizens to take control of their lifestyles more productively, to encourage them to participate actively, and to cooperate with all stakeholders. Therefore, this study aims to point out the critical role and growing importance of the empowering citizen participation in smart cities via a behavior-based approach. From an interdisciplinary perspective, this thesis would like to make a contribution to the effectiveness of feedback and intervention mechanisms on energy conservation behavior toward sustainable energy communities. Because, one of the best and most cost-effective strategies to achieve reduced energy consumption is encouraging energy conservation actions, which should begin at the household level and further spread to the community level. So, the main purpose of the study is to measure the effect of feedback and intervention mechanisms on the energy conservation behavior of 100 volunteers who live in Kadikoy, Istanbul, over eight months through a behavioral questionnaire. Hence, the findings of the study will provide valuable insights for the local government in terms of empowering citizen participation and data-driven feedback loops, from the bottom-up energy transition perspective, via smart technologies in smart cities.