A stochastic programming approach to the single machine makespan problem with random breakdowns
Stokastik programlama yaklaşımı ile rassal arıza etkisinde tek makine çizelgeleme
  1. Tez No: 774973
  2. Yazar: TARIK GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, rassal arıza varlığında tek makinenin çizelgeleme problemini ele almaktayız. Gerçekleşme zamanı bilinen olasılık altında ayrık dağılım özelliği gösteren bir arıza mevcuttur. Beklenen son işin tamamlanma süresini azaltmayı amaçlamaktayız ve bunun için stokastik programlamı yaklaşımı önermekteyiz. Belirtilen amaç doğrultusunda iki seviyeli stokastik programlama modelleri ve dal/sınır algoritması önermekteyiz. Etkili dallanma planı ve güçlü alt sınırlar ile dal/sınır algoritmasının performansını arttırmaktayız. Hesaplamalarımızın sonuçları stokastik programlama modellerimizn küçük ölçekli problemlerde, dal-sınır algoritmasının ise orta ve büyük ölçekli problemlerde makul sürelerde çalıştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider a single machine scheduling problem with random breakdowns. There is a single breakdown whose occurrence times follow a discrete distribution with known probabilities. We aim to minimize the expected makespan and propose a stochastic programming approach. We propose two stage stochastic programming models and a branch and bound algorithm. We enhance the performance of the branch and bound algorithm with an efficient branching scheme and powerful lower bounds. The results of our computational experiments have shown that the stochastic programming models can solve small-sized instances and the branch and bound algorithm is capable of solving medium sized instances in reasonable times.