Kısa vadeli sermaye hareketlerinin Türkiye ekonomisinde seçilmiş makro ekonomik büyüklükler üzerine etkileri (2010-2022)
Effects of short-term capital movements on selected macro economic indicator in Turkey's economy (2010-2022)
- Tez No: 774986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uluslararası sermaye hareketleri, yatırım yapılan gelişmekte olan ülkelerin temel makro ekonomik değişkenlerinin üzerinde oldukça belirleyici roller üstlenmektedir. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde süreklilik sağlanması açısından gerek finansal gerekse teknolojik kaynak olarak etkilemektedir. Tez çalışmasının amacı, Türkiye'deki efektif döviz kuru, enflasyon ve sanayi üretiminin kısa vadeli sermaye hareketlerinin üzerindeki etkisini incelemektir. Bu değişkeler arasındaki ilişkiyi belirlemek için 2010-2022 dönemlerine ait aylık veriler kullanılarak model oluşturulmuştur. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirmek amacıyla zaman serilerinde en yaygın olarak kullanılan durağanlık testleri (ADF) Augmented Dickey Fuller ve Philips Peron testleriyle durağanlık durumları araştırılmıştır. İstatiksel bir çıkarım yapmak amacıyla kullanılan iki test baz alınarak Toda-Yamamoto Nedensellik Testi kullanılmıştır. Kısa vadeli sermaye hareketleri ve efektif döviz kuru arasındaki ilişkinin ampirik sonuçlara göre, değişkenler arasında karşılıklı bir ilişki söz konusudur. Her iki değişkende birbirlerini etkilemektedir. Fakat kısa vadeli sermaye hareketleri ve enflasyon arasında doğrudan bir ilişki söz konusu değildir. Sanayi üretimi ile kısa vadeli sermaye hareketleri arasında ise oldukça zayıf bir ilişki saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için döviz kuru bir politika değişkeni olarak kullanılmalıdır sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
International capital movements play very decisive roles over the basic macro economic variables of the developing countries in which investment is being invested. It affects both financial and technological resources in order to ensure continuity in developing countries' economies. The purpose of the thesis study is to examine the impact of effective exchange rate, inflation and industrial production in Turkey on short-term capital movements. To determine the relationship between these changes, the model was created using monthly data from the period 2010-2022. The most common stationary tests used in the time series to identify the relationship between variables are studied with Augmented Dickey fuller and Philips Peron tests for stagnation. The Toda-Yamamoto Causality Test is used based on two tests used to produce statistical inference. The relationship between short-term capital movements and effective exchange rate is a mutual relationship between variables, according to empirical results. It affects each other in both variables. But there is no direct relationship between short-term capital movements and inflation. A very poor relationship has been established between industrial production and short-term capital movements. As a result of the results obtained, the exchange rate should be used as a policy variable for developing countries such as Turkey.