Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin bankacılık sektörü seçilmiş bilanço kalem ve oranlarına etkileri
Effects of short term capital movements in Turkey banking sector selected balance items and ratios
  1. Tez No: 624607
  2. Yazar: OKAN FİDANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küresel ekonomilerde uluslararası sermaye hareketlerinin serbest hale gelmesiyle finansman açığı bulunan gelişmekte olan ülkeler bu fonları kendi ekonomilerine kazandırmayı hedeflemişlerdir. Özellikle 1990'lı yıllarda Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu gelişmekte olan ülke ekonomilerine yoğun sermaye hareketleri gerçekleşmiştir. Gelişmekte olan ülkeler de bu fonları genellikle mevcut tasarruf açıklarının finansmanında kullanmışlardır. Ancak gelişmekte olan ülkelere gerçekleşen uluslararası sermaye hareketlerinin hacminin önemli bir kısmının kısa vadeli yatırımlardan oluşması ekonomilerden ani sermaye çıkışlarının yaşanmasını ve ekonomik istikrarsızlıkları beraberinde getirmiştir. 1990 ve 2000'li yıllarda, uluslararası sermaye hareketlerinin ekonomilerdeki makroekonomik göstergeler üzerinde meydana getirdiği etkiler ile ilgili birçok çalışma yapılmış ancak bankacılık sektöründe ve banka bilançolarındaki finansal kalem ve oranlarda meydana getirdiği etkiler detaylı bir şekilde ele alınmamıştır. Bu çalışmada, uluslararası kısa vadeli sermaye hareketlerinin Türk bankacılık sektöründe ve banka bilançolarındaki seçilmiş finansal rasyolar üzerinde yarattığı etkiler incelenmektedir. Araştırmada uluslararası kısa vadeli sermaye hareketleri ile banka bilançolarındaki finansal oranlar arasındaki ilişki En Küçük Kareler (EKK) yöntemiyle tahmin edilmektedir. Türkiye ekonomisinde 2006 ile 2016 yılları arasındaki dönemde gerçekleşen uluslararası kısa vadeli sermaye hareketleri ile Türk bankacılık sektöründeki mevduat bankalarının bilançolarındaki likidite ve karlılık oranları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing countries which are short of financing have aimed to bring these funds into their own economies through the liberalization of international capital movements in global economies. Especially in the 1990s, considerable amount of capital has flown to emerging economies like Turkey. Developing countries usually have used these funds in financing their current saving deficits. However, the fact that a significant portion of the volume of international capital movements into developing countries are caused by short-term investments is among the primary factors of sudden capital outflows from these economies and economic instability hereafter. A number of research has been conducted on the effects of international capital movements on macroeconomic indicators in economies of countries in 1990's and 2000's, but the impacts on financial instruments and rates in the banking sector and on banking balances have not been addressed in detail. This study examines the effects of international short-term capital movements on the selected financial ratios in the Turkish banking sector and in bank's financial statements. In this study, the relationship between international short-term capital movements and financial ratios in bank balances is analyzed by Ordinary Least Squares (OLS) method. As the main result of the study, a significant relationship has been found between international short term capital movements into and from Turkey in the period of 2006-2016 and liquidity and profitability ratios drawn from the financial statements of the deposit banks operating in the country.