Sodyum-TRİ-metafosfatla muamele edilmiş yumurta kabuk ve zar tozu içeren vernik ve biyoaktif cam verniğin erozyonu önlemedeki etkinliklerinin flor vernik ile karşılaştırılması: In vitro
Comparison of the efficiency of varnish and bioactive glass varnish with sodium tri-metphosphate treated egg shell and meal powder with fluor varnish: In vitro
  1. Tez No: 775010
  2. Yazar: HANDE YALÇINKAYA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ÜLKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı sodyum-tri-metafosfatla muamele edilmiş yumurta kabuk ve zar tozu içeren vernik ve biyoaktif cam verniğin erozyonu önlemedeki etkinliklerinin flor vernik ile karşılaştırılmasıdır. Erozyon döngüsü için 72 adet molar dişin bukkal yüzünde iki adet pencere oluşturulmuştur. Pencerelerden birine vernik [Flor vernik (FV, Metroberry, Imicryl), STMP ile muamele edilmiş yumurta kabuk ve zar tozu içeren vernik (YKZT, Bio Viera, Imicryl) ve biyoaktif cam vernik (BAG, Polimo, Imicryl)] uygulanırken diğer pencere kontrol olarak kullanıldı. Asitli şurup (Atarax) günde 3 kez, asitli içecek (Coca-Cola) günde 4 kez olacak şekilde 5 gün boyunca erozyon döngüsü uygulandı. Örneklerin yüzey özellikleri incelemek için SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) görüntüleri alındı (n=1). Numunelerin ATR-FTIR cihazı (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) ile CO3-2 ve PO4-3 pik spektrumları, karbonat ve fosfat bant alanları ve Karbonat (CO3-2 )/Fosfat (PO4-3 ) oranları tespit edildi (n=6). Yüzey mikrosertliği Vicker's sertlik test cihazı ile ölçüldü (n=5). Veriler tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) ve Post-Hoc Tukey testi ile analiz edildi. Elde edilen SEM görüntülerinde verniklerin koruyucu etkileri gözlendi. Gruplar arası karşılaştırmada FV ile YKZT grupları arasında 875 cm-1 v2 CO3-2 pik spektrumu ve mikro sertlik değerleri arasında farklılık tespit edildi (p0.05). Asitli şurup ve içecek ile demineralize edilmiş vernik gruplarında CO3-2 ve PO4-3 pik spektrumları kendi kontrolleri ile arasında bir farklılık gözlenmedi (p>0.05). Asitli şurup ve içecek ile demineralize edilmiş vernik gruplarında sadece Karbonat v2 bandında FV ve FV-K arasında bir farlılık bulundu (p0.05). Mikrosertlik analizlerine göre asitli şurup ile demineralize BAG grubu ve asitli içecek ile demineralize edilmiş FV grubu kontrolü ile benzer bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to compare the effectiveness of sodium-tri-metaphosphate treated varnish containing egg shell and membrane powder and bioactive glass varnish with fluorine varnish in preventing erosion. Two windows were created on the buccal face of 72 molars for the erosion cycle. One of the windows is varnished [Fluor varnish (FV, Metroberry, Imicryl), STMP treated egg shell and membrane powder varnish (ESPV, Bio Viera, Imicryl) and bioactive glass varnish (BAG, Polimo, Imicryl)] while the other window was used as a control. Erosion cycle was applied for 5 days with acidic syrup (Atarax) 3 times a day and acidic drink (Coca-Cola) 4 times a day. SEM (Scanning Electron Microscopy) images were taken to examine the surface properties of the samples (n=1). CO3-2 and PO4-3 peak spectra, carbonate and phosphate band areas and Carbonate (CO3-2)/Phosphate (PO4-3) ratios of the samples were determined by ATR-FTIR device (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) (n=6). Surface microhardness was measured with Vicker's hardness tester (n=5). Data were analyzed with one-way analysis of variance (one-way ANOVA) and Post-Hoc Tukey test. The protective effects of the varnishes were observed in the obtained SEM images. In the comparison between the groups, a difference was found between the FV and ESPV groups in terms of 875 cm-1 v2 CO3-2 peak spectrum and microhardness values (p0.05). No difference was observed between the CO3-2 and PO4-3 peak spectra in the varnish groups demineralized with acidic syrup and beverage and their controls (p>0.05). A difference was found between FV and FV-K only in the Carbonate v2 band in the acidic syrup and beverage demineralized varnish groups (p0.05). According to microhardness analysis, BAG group demineralized with acidic syrup and FV group demineralized with acidic beverage were similar to control (p>0.05).