Lise öğrencilerinin uzaktan eğitim ile yürütülen beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of high school students' attitudes regarding physical education conducted by distance education
  1. Tez No: 775009
  2. Yazar: BURCU ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL TEZCAN KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, lise öğrencilerinin uzaktan eğitim ile yürütülen beden eğitimi dersine ilişkin tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Sakarya ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında, beden eğitimi ve spor dersi gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise evren içinden rastgele seçilen ve araştırmaya katılmak için gönüllü olan 584 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu ve beden eğitimi dersine ilişkin tutum ölçeği ile toplanmıştır. Normallik dağılımına ilişkin yapılan testler sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiğinden nonparametrik testler olan Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testi kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuç olarak, araştırma bulguları öğrencilerin beden eğitimi dersinde canlı ders faaliyetlerine ilişkin tutum düzeylerinin; sınıf, yaş, kardeş sayısı, gelir düzeyi, aktif spor yapma, spor yapma sıklığı, internet kullanım amacı ve teknolojik alet kullanıma göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the distance attitudes of high school students towards the physical education lesson conducted with distance education. The universe of the research, which was carried out using the scanning model, consists of students who take physical education and sports lessons in secondary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in the province of Sakarya in the 2020-2021 academic year. The sample group of the research consists of 584 students who were randomly selected from the population mentioned and volunteered to participate in the research. The data in the research were collected with the personal information form and the attitude scale regarding the live lesson activities in the physical education lesson. Data were analyzed using Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests. When the research findings are examined, it is seen that the students' level of attitude towards live lesson activities in physical education lesson; It was determined that there were significant differences according to class, age, number of siblings, income level, active sports, frequency of doing sports, purpose of internet use and use of technological devices (p.05).