Bir üniversite tıp ve hemşirelik fakültesi son sınıf öğrencilerinin aşılanma durumlarının ve etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of vaccination status and affecting factors of final students in A university faculty of medicine and nursing
- Tez No: 775015
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE REYHAN UÇKU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tıp ve hemşirelik fakültesi son sınıf öğrencilerinde, sağlık personeline önerilen aşıların yaptırılma durumunu ve aşı yaptırmayı etkileyen etmenleri değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırmanın evrenini DEÜ Tıp ve Hemşirelik fakültelerinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 578 öğrenci oluşturmuştur. Örnek büyüklüğü bilinmeyen evrende %95 güven düzeyinde %15.3 prevalans, %3.5 hata payı ve desen etkisi 1 alınarak 407 olarak hesaplanmıştır. Örneklem seçilmemiş olup evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından ders ya da staj birimlerine gidilerek toplanmıştır. Bağımlı değişkenler öğrencilerin influenza, hepatit B, kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK), tetanoz, suçiçeği, hepatit A ve COVID-19 ile tam aşılı olma durumudur. Araştırmanın bağımsız değişkenleri öğrenci ve ailesi ile ilgili sosyo-demografik özellikler, sağlık durumu ve sağlık davranışı özellikleri, aşı bilgi kaynakları ve eğitim durumları ile bulaşıcı hastalıkların mesleksel risk algısı ile ilgili özelliklerdir. Veri analizinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı bulgular, sayı, yüzde, ortalama (standart sapma), ortanca (en düşük-en yüksek değer) ile sunulmuştur. Tek değişkenli analiz olarak ki-kare, gerekli olan yerlerde Fisher'in kesin testi ve eğimde ki-kare yapılmıştır. Çok değişkenli analiz olarak lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the status of vaccinations recommended to healthcare personnel and the factors affecting vaccination among senior students of Dokuz Eylül University (DEU) Faculty of Medicine and Nursing. Materials and Methods: The population of this descriptive and cross-sectional study consisted of 578 students studying at DEU Faculty of Medicine and Nursing in the 2021-2022 academic year. The sample size was calculated as 407 with unknown population size, prevalence of 15.3%, 95% confidence level, absolute precision of 3.5% and a design effect of 1. The sample was not selected and it was aimed to reach the entire population. The data of the research were collected by the researcher by visiting the class or internship areas. Dependent variables are students' full vaccinated status against influenza, hepatitis B, Measles- Mumps-Rubella (MMR), tetanus, chickenpox, hepatitis A and COVID-19. The independent variables of the study are socio-demographic characteristics of the student and his/her family, health status and health behavior characteristics, vaccine information sources and vaccination information status, and the characteristics related to the occupational risk perception of infectious diseases. SPSS 24.0 program was used in data analysis. Descriptive findings are presented as numbers, percentages, mean (standard deviation), median (lowest-highest value). As univariate analysis, Chi-square, Fisher's exact test where necessary, and chi-square for trend were used. Logistic Regression Analysis was used as multivariate analysis.