Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge of the students of Selçuk Universty on sexually transmitted diseases
  1. Tez No: 192667
  2. Yazar: GÖKÇE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHİR KEMAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
6. ÖZETSelçuk Üniversitesi Öğrencilerinin Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)Konusundaki Bilgi Düzeylerinin BelirlenmesiAmaç: Araştırma, Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin cinsel yolla bulaşan hastalıklarkonusunda bilgi düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı (descriptive) nitelikteyapılmıştır.Materyal-Metod: Araştırma evrenini 2005-2006 eğitim-öğretim yılı güz döneminde KonyaSelçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Yüksek Okulu, HukukFakültesi, Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi son sınıflarına devam etmekte olantoplam 2787 öğrenci oluşturmuştur. Evrenden tabakalı örnekleme yöntemiyle %20 oranındaörneklem seçilmesi planlanmıştır. Öngörülen örneklem sayısı olan 558 öğrenciye ulaşabilmeküzere fakülteler sağlıkla ilgili olma durumuna göre tabakalandırılmış, her bir tabakadanöğrenci mevcuduna göre orantılı olarak örnekleme seçilecek öğrenci sayısı belirlenmiştir.Fakültelerin son sınıf öğrenci listeleri fakülte idarelerinden alınarak rastgele sayılar tablosuyardımıyla örnekleme seçilecek öğrenci sayısına ulaşıncaya kadar listeden seçim yapılmıştır.Ancak okula gelmeyen, raporlu olan öğrenciler olması nedeniyle 501 öğrenciyeulaşılmıştır.Veriler, gerekli izinler alındıktan sonra gözlem altında anket uygulamayöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilerek,istatistiksel analizlerde ki-kare (χ2) önemlilik testi kullanılmıştır.Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 23.69 ± 1.62 olup %66.9'unu kız öğrenciler, %33.1'inierkek öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilerin çoğu cinsel konuların tabu olduğu içinailesiyle konuşmadığını ve evlilik öncesi her türlü cinsel deneyime karşı olduğunubelirtmiştir. Öğrenciler CYBH'den isim olarak en yüksek oranda AIDS'i belirtmiştir.Öğrencilerin çoğu (%41.3) CYBH konusundaki ilk bilgiyi radyo ve televizyondan eldeettiğini belirtmiştir. Erkek öğrencilerin %36.1'inin, kız öğrencilerin ise %3.9'unun daha öncecinsel deneyim yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYDetermination of Knowledge of the Students of Selçuk Unıversty on SexuallyTransmitted DiseasesPurpose: Research is performend in descriptive nature in order to examine knowledge, ofSelçuk Unıversity students on sexually transmitted diseases.Material Method: Environment of research is contituted by 2787 students in total who arecontinuing the senior class in Selçuk Unıversity?s Faculty of Medicine, Faculty of Dentistry,Health Higher School, Faculty of Law and Faculty of Professional Education during fall2005-2006 academic year. %20 sample is planned to choose with the method of stratifiedsampling. To reach the prescribed number of sampling, faculties were stratified according tothe position of being related to health and student numbers to be chosen proportional to classpresence from each stratum. The senior class list of the faculties were taken from facultyadministration and selection was made from list until reaching the student number to bechosen as sampling with the assistance of random table of numbers, but 501 students could bereached as there were students on sick leave. Data was collected with the questionnaireapplication method after obtaining required permissions. Obtained data was evaluated in thecomputer medium and ki-square (χ2) significance test was used in the statistical analysis.Findings: Average ages were 23.69 ± 1.62 and %66.9 consisted of schoolgirls and %33.1consisted of schoolboys. Most of the students stated that they could not their families due totaboos and that they were against all types of sex experience before marriage. Studentsindicated the sexually transmitted diseases AIDS in the highest rate. Most of the studentsstated that they got the first information about sexually transmitted diseases from radio anttelevision. %36.1 of schoolboys and of schoolgirls were determined to experience sexexperience.