Ege Bölgesindeki mantar işletmelerinin özellikleri üzerine bir araştırma an Investigation on the characteristics of mushroom farms at ege region
- Tez No: 77504
 - Danışmanlar: PROF. DR. KUTSİ TURHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET EGE BÖLGESİNDEKİ MANTAR İŞLETMELERİNİN ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA GÖKKAYA, Fatma Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Kutsi TURHAN Mayıs, 1998 33 Sayfa Ege Bölgesindeki mantar işletmelerinin yapısal özelliklerini ortaya koymak amacıyla 12174 m'lik alan üretim yapan 46 adet üreticiyle anket yapılmış ve üreticiye, işletmeye, kompost hazırlığına, topraklamaya ve pazarlamaya ilişkin bilgiler toplanmıştır. Bölgedeki üreticilerin %58'inin en fazla 5 yıldır, %35'inin 6-10 yıl arasında, %7'sinin ise 10 yıldan fazla bir süredir üretim yaptıkları ortaya çıkmıştır. Üreticilerin %32'si ilkokul, %7'si ortaokul, %40'ı lise ve %21'i yüksek okul mezunu olarak saptanmıştır. Üreticilerin %51'i mantar üretimini çevrelerinde üretim yapan diğer üreticilerden öğrenmiştir. Üretim yapan işletmelerin %20'si 100 m2'den küçük, %45'i 101- 500 m2, %25'i 501-1000 m2 ve %10'u 1001-2000 m2 arasında üretim alanına sahip bulunmuştur. İşletmelerin %35'i tam kontrollü iken %65'inde basit sistemlerle üretim yapılmaktadır. İşletmelerin %58'inde mülkiyet üreticiye ait bulunmuştur. Üreticilerin %94'ü özel firmalardan temin ettikleri hazır kompostu kullanmaktadır. Kompost yapımında buğday sapı + at gübresi kullanımı daha yaygındır. İşletmelerin %78'in kompost hazırlama platformu, %94'ünde pastörizasyon odası bulunmamaktadır. Anket yapılan mantar işletmelerinde üretimin ranzalar üzerine yerleştirilen plastik torbalarda yapıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE CHARACTERISTICS OF MUSHROOM FARMS A T EGE REGION GÖKKAYA, Fatma MSC Thesis, Department of Horticultural Science Supervisor : Prof. Dr.Kutsi TURHAN May, 1998 33 Pages This investigation was aimed to characterize the mushroom farms in Ege Region. An inquiry was carried out in 46 farms including 12174 m2 area in Izmir, Denizli, Uşak, Kütahya, Manisa and Aydın Data were collected about the growers, farms, compost preparation, casing, pest and diseases, harvest and marketing. According to the evaluation of questionnaires, 58% of the growers have started mushroom production for 5 years, 35 % have started between 6 and 10 years and the rest has realized the growing for more than 10 years. 32 % of the growers have graduated from elemantary school, the high school and University were 47 and 21%, respectively. More than 51% of growers has learned the growing techniques from the others. 20% of the farms had a production area lower than 100 m2, 45% had 101-500 m2, 25% had 501-1000 m2 and 10% had 1001-2000 m2. 43% of the farms had regular production during the whole year whereas, the rest had seasonal production. 35% of the plants were climate controlled, but 65% had only simple systems for heating and ventilation. 58% of the growers were the owner of the land.VI In terms of growing techniques, 94% of the growers were used to use prepared compost provided from private companies. The use of wheat straw and horse manure mixture was common. 78% of the plants did not have any composting platform and 94% of them had no pasteurization room. Approximately all of the growers have done their production in plastic bag put on the shelves.