Mikroişlemci destekli eurocrate kontrolcüsü ve scaler geliştirilmesi
Developing eurocard controller and scaler
  1. Tez No: 77505
  2. Yazar: GÜL GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: DR. SERDAR AKDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu tezde mikro işlemci destekli bir spektroskopi sistemi kontrolcüsü ve ölçücü(scaler) geliştirilmiştir. Sistem aynı zamanda bilgisayar kontrolü halinde ara kart işlevi görecektir. Bu çalışmayla geliştirilen sistemin amacı spektroskopi işleminin sağlıklı olarak yapılabilmesi için sinyal işleme birimlerinin kontrolünün bilgisayar kullanımının mümkün olmadığı ortamlarda ve arazi çalışmalarında yapılmasıdır. Sistem ana kart ve ön panel olmak üzere iki parçadan oluşmuştur. Bu çalışmada donanım ve yazılım geliştirilmesi gerçeklenmiştir. Tasarlanan kart Eurocrate standardına uygundur. Böylelikle daha önceki çalışmalarda geliştirilmiş birimlerle çalışması mümkün olabilecektir. Geliştirilen sistemin üç işlevi vardır. Bunlardan ilki yüksek gerilim, yükselteç, tek kanallı analizör ve antikoinsideans sayıcıdan oluşan bir enerji spektroskopi sisteminin ayarlarının yapılmasıdır, ikinci olarak, dedektörden gelen darbelerin sayılmasıdır. Son olarak da bilgisayarla iletişimin sağlanması ve istendiğinde kontrol işlemlerinin bilgisayar üzerinden yapılabilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPING EUROCARD CONTROLER AND SCALER GÜLPINAR,Gül Msc in Nuclear Sciences Supervisor:Dr. Serdar AKDURAK September 1998, In this project a microcontroller aided EUROCARD Scaler and controller is being designed. The study contains both hardware and software work. The aim of the system which has been designed is to control a counting chanel. This system also provides a RS232 connection with PC. Therefore the settings can be altered by a PC. The system consists of two parts. The first one is the main board and the second one is the front panel. The 87C51 microcontroller and the other IC's are on the main board. On the front panel there are buttons and the liquid crystal display.The settings are made by this panel. By this system it will be possible to make the settings without a computer which will be useful in field studies. On the other hand main board has RS232 connection with the PC thus it can also applied as an interface card between the PC and other units in the crate.