Application and comparison of machine learning techniques in business
Makine öğrenmesi tekniklerinin işletmede uygulanması ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 775079
  2. Yazar: SHUKHRAT KHUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVID GEORGE CARLSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Veri bilimi metodolojisi ve özellikle makine öğrenmesi teknikleri günümüzde birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Özel sektörde de kullanımı oldukça avantajlı olan makine öğrenmesini uygulama konusunda aynı eğilim bulunmaktadır. Birden fazla girdi parametresinin olduğu bilinen işletmedeki kilit değişkenlerin tahmini önemlidir ve bu, firmanın kar düzeyini etkileyebilmektedir. Bu araştırma, belirli bir veri çerçevesi ve algoritmik bir yaklaşım gerektiren iş dünyasındaki çeşitli sorunları; bu kapsamda müşteri kaybı tahmini, konut fiyat tahmini ve duygu analizini araştırmayı amaçlamaktadır. Uygulanan algoritmalar her bir vaka için karşılaştırılmaktadır. Ele alınan vakalar, makine öğrenmesi modellerinin sınıflandırma, regresyon ve metin analizi türlerinin birer uygulamasını içermekte ve bunların endüstrideki çeşitliliğiyle birlikte faydalı uygulamalarını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Data science methodology and, particularly, machine learning techniques, are being widely used in many different fields today. There is the same trend in the private sector, where using machine learning is highly advantageous. The prediction of key variables in business given multiple input parameters is important and may affect the firm's profitability. This research aims to investigate several problems in business, being churn estimation, housing price prediction and sentiment analysis, which require a certain data framework and an algorithmic approach. The applied algorithms are compared for each case. The regarded cases involve an application of classification, regression, and text analysis types of machine learning models, demonstrating their diversity and useful application in the industry.