Erken dönem multipl skleroz hastalarında yürüyüşü başlatmanın incelenmesi
Investigation of gait initiation in EARLY multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 775078
  2. Yazar: MUSTAFACAN SALAMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Katılımın en büyük bileşeni olan yürüyüşün, Multipl Skleroz ( MS) hastalarında erken dönemden itibaren etkilendiği ve ambulasyonun ilerleyen evrelerde devamının sağlanması için kapsamlı değerlendirilmesi gerektiği bilinmektedir . Bunun için yürüyüşün kararlığa ulaştığı fazdaki kinetik ve kinematik analizlerin yanı sıra yürüyüşü başlatma fazının da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Yürüyüşü başlatmanın incelenmesinin, birçok açıdan yürüyüşe dair öngörü oluşturabilmesi ve klinik anlamda belirti vermeyen hastaları ayırt etmede etkili olabilmesi nedeniyle çok boyutlu yürüyüş değerlendirmesinde yer alması gerekmektedir. Yürüyüşü başlatma becerisinin değerlendirilmesinde, antisipatuar fazdaki basınç merkezi değişikliklerinin ve kas aktivasyonlarının incelenmesinin yanısıra, kararlı lokomasyona geçiş için gerekli olan ilk üç adımın zaman mesafe karakteristiklerinin de değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmadaki amacımız; fonksiyonel kaybı olmayan ve minimal fonksiyonel kaybı olan erken dönem MS hastalarının sağlıklılara göre farkını ortaya koymak ve engellilik oluşmadan hastaların yürüyüş açısından prognozuna dair bir görüş oluşturmaktır. Yöntem:Çalışmaya dahil edilen MS hastalar ve sağlıklı gönüllülerden hastaneye başvurularının ardından tabakalı rastgele örnekleme ile örnekleme yapılacak ve her grupta %10 kayıp kabul edilerek 11 gönüllü değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirmeye alınan gönüllülere Mini Mental Test, IPAQ, 10 Metre Yürüyüş Testi ve MS hastalarına EDSS yapılacaktır. Uygun gönüllülerde yürüyüşü başlatmaya ait antisipatuar postüral ayarlamalar için EMG kaydı alınacak, spasyotemporal parametreler için GAİTRite kaydı alınacak ve basınç merkezlerine ait değişikliklerin ölçümü için BERTEC denge değerlendirme sistemi kullanılacak ve veriler kaydedilecektir. Sonuç: Bu çalışmadan elde edilecek erken dönem MS hastalarının yürüyüşü başlatmaya ait parametrelerinin sağlıklıklar ile ve kendi aralarındaki farklara ait sonuçlar literatürde paylaşılacaktır. Tartışma: Çalışma sonucu elde edilen sonuçlar literatürdeki benzer çalışmalarla tartışılarak ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that gait, which is the biggest component of participation, is affected from the early stage in Multiple Sclerosis (MS) patients and should be evaluated comprehensively to ensure the continuation of ambulation in the later stages. For this, in addition to the kinetic and kinematic analyzes in the phase where the gait reaches stability, the initiation phase of the gait should not be ignored. Examination of gait initiation should be included in multidimensional gait assessment because it can predict gait in many ways and can be effective in distinguishing clinically asymptomatic patients. In addition to examining the center of pressure changes and muscle activations in the anticipatory phase, in the evaluation of gait initiation ability, the time-distance characteristics of the first three steps required for the transition to stable locomotion should also be evaluated. The aim of this study is to reveal the difference between early stage MS patients without functional loss and minimal functional loss compared to healthy ones and to form an opinion on the prognosis of patients gait . Method: After their admission to the hospital from MS patients and healthy volunteers included in the study, sampling will be made with stratified random sampling and 11 volunteers will be evaluated by accepting 10% loss in each group. Mini Mental Test, IPAQ, 10 Meter Walking Test and EDSS for MS patients will be applied to the volunteers who were evaluated. EMG recording will be taken for anticipatory postural adjustments to start walking in suitable volunteers,GAITRite record will be taken for the spatiotemporal parameters and the BERTEC balance evaluation system will be used to measure the changes in the center of pressure and the data will be recorded. Conclusion: The results of this study will be shared in the literature regarding the parameters of initiating gait in early stage MS patients with health and the differences between them. Discussion: The results obtained as a result of the study will be discussed with similar studies in the literature.Discussion: The results obtained as a result of the study will be discussed with similar studies in the literature.Discussion: The results obtained as a result of the study will be discussed with similar studies in the literature.