Ortogonal metrik uzaylarda rasyonel tipli 𝟊-büzülmeler
Rational type 𝟊-contractions on ortogonal metric spaces
  1. Tez No: 775097
  2. Yazar: AYBALA SEVDE ÖZKAPU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması toplamda beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde kaynak araştırılması verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tez boyunca kullandığımız topolojiksel ve metriksel kavramlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, ortogonal metrik uzay kavramı tanıtılarak ortogonal metrik uzaylarda yapılan bazı sabit nokta çalışmalarına yer verilmiştir. Daha sonra tezimizin de orijinal konularını içeren bu bölümde rasyonel tipli ortogonal Ϝ-büzülme dönüşümü ve küme değerli rasyonel tipli ortogonal Ϝ-büzülme dönüşümü tanımlanarak sabit nokta problemleri incelenip, destekleyici örnekler verilmiştir. Son olarak beşinci bölümde ise orijinal problemlerimizden elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlara ek literatüre katkı olarak ne yapılabileceği önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters in total. The first part is reserved for introduction. In the second part, source research is given. In the third chapter, topological and metric concepts that we used throughout the thesis are given. In the fourth chapter, the concept of orthogonal metric space is introduced and some fixed point studies in orthogonal metric spaces are given. Then, in this chapter, which also includes the original topics of our thesis, the rational-type orthogonal Ϝ-contraction mapping and the set-valued rational-type orthogonal Ϝ-contraction mapping are defined and fixed point problems are examined and supporting examples are given. Finally, in the fifth chapter, the results obtained from our original problems and suggestions for what can be done as a contribution to the literature in addition to these results are made.