Plastik nükleer iz dedektörleri ile uranyum cevherlerinde denge tayini
Determination of uranium disaquilibrium by solid-state nuclear track detectors
- Tez No: 77510
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSELİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET PLASTİK NÜKLEER İZ DEDEKTÖRLERİ İLE URANYUM CEVHERLERİNDE DENGE TAYİNİ ÇELİKDAĞ, Cafer Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Günseli Yaprak Mayıs 1998, 56 sayfa ^U serisindeki radyoaktif dengesizlik problemi uzun süre, radyokimyasal ayırım ile birlikte kütle spektrometresini veya alfa spektrometrik analiz tekniklerini kullanan yöntemlerle araştırılmıştır. Son zamanlarda kullanılan daha pratik bir yöntem ise gama spektrometrik analizdir. Bu çalışmada nükleer iz dedektörlerinin kullanıldığı yeni bir teknikle uranyum ile ürünleri arasındaki dengesizlik araştırılmıştır. Teknik ^'U serisindeki radyonüklidlerden yayımlanan alfaların plastik dedektörlerde oluşturduğu alfa izlerinin analizine dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF URANIUM DISEQUILIBRIUM BY SOLID -STATE NUCLEAR TRACK DETECTORS ÇELÎKDA?, Cafer Msc in Institute of Nuclear Sciences Supervisior:Assist. Prof. Dr. Günseli Yaprak May, 1998, 56 pages The problem of radioactive disequilibrium in the ^'U decay series has been studied primarly by radiochemical analysis techniques involving combinations of mass spectrometric isotope ratio determinations and alpha particle spectrometric analysis. In addition, the most frequently used one is gamma spectrometry. In the present work, in order to examine radioactive equilibrium between the daughter nuclides and the parent ^U, we used another promising method by means of solid state nuclear track detectors(SSNTD). The technique consists of counting the radiation damage tracks produced by alpha particles of ^U decay series.